Alzheimer Hastalığı'nda TGF-B reseptör-2 ve RhoA genlerinin moleküler ve In-Silico analizi
Molecular and In-Silico analysis of TGF-B receptor-2 and RhoA genes in Alzheimer's disease
- Tez No: 880752
- Danışmanlar: PROF. DR. UFUK EMRE TOPRAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Genetik, Nöroloji, Biochemistry, Genetics, Neurology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nöroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Giriş ve Amaç: Alzheimer hastalığı (AH), ilerleyici bilişsel bozukluk ile seyreden, amiloid plaklar ve nörofibriler yumakların birikimi ile karakterize nörodejeneratif bir hastalıktır. TGF-β sinyal yolağındaki TGFβR-2 ve RhoA/ROCK sinyalinin AH patogenezinde önemli etkileri olmasına rağmen, literatürdeki çalışmalar yetersiz ve çelişkilidir. Bu çalışmada AH tanılı hastalarda, TGFβR-2 ve RhoA genlerinin ekspresyon düzeylerinin mRNA seviyesinde araştırılması ve bunların demografik veriler ve hastalık özellikleri ile ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Bu genlerin AH tanı ve tedavisi için yeni hedefler olabileceği öngörülmektedir. Gereç ve Yöntem: Prospektif, gözlemsel ve vaka-kontrol olarak planlanan bu çalışmaya; Ocak 2024-Temmuz 2024 tarihleri arasında, İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroloji Kliniği'ne başvuran, NINCDS-ADRDA tanı kriterlerine göre muhtemel (probable) Alzheimer hastalığı tanısı alan 57 vaka, baş ağrısı, baş dönmesi, uyuşma benzeri şikayetleri olan 49 kontrol dahil edildi. Ayrıntılı fizik ve nörolojik muayeneleri yapılarak yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, özgeçmiş, soygeçmiş, alışkanlıkları, kullandığı ilaçlar, AH başlangıç yaşı, MMSE ve CDR skorları, MRI ile hesaplanan MTA skorları kaydedildi. Hastalardan kan örnekleri alınarak -80 °C'de saklandı. TGFβR-2 ve RhoA genlerinin ekspresyon seviyeleri ters transkriptaz (RT) PCR ardından gerçek zamanlı PCR yöntemi ile moleküler olarak analiz edildi. Bulgular: Vaka grubunda AH tanılı 57 (36 kadın, 21 erkek) kişi, kontrol grubunda 49 (32 kadın, 17 erkek) kişi çalışmaya dahil edildi. Hasta ve kontrol grubu arasında yaş ve cinsiyet dağılımı açısından anlamlı fark saptanmadı (p˃0,05).
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Alzheimer's disease (AD) is a neurodegenerative disorder characterized by progressive cognitive impairment and the accumulation of amyloid plaques and neurofibrillary tangles. Although TGFβR-2 and RhoA/ROCK signaling in the TGF-β signaling pathway have important effects on the pathogenesis of AD, studies in the literature are insufficient and contradictory. In this study, we aimed to investigate the expression levels of TGFβR-2 and RhoA genes at mRNA level in patients with AD and to evaluate their relationship with demographic data and disease characteristics. It is predicted that these genes may be new targets for the diagnosis and treatment of AD. Materials and Methods: In this prospective, observational, case-control study, 57 cases diagnosed with probable Alzheimer's disease according to NINCDS-ADRDA diagnostic criteria and 49 controls with complaints such as headache, dizziness and numbness were included between January 2024 and July 2024 at the Neurology Clinic of Istanbul Training and Research Hospital. Detailed physical and neurologic examinations were performed and age, gender, educational level, background, family history, habits, medications, age at onset of AD, MMSE and CDR scores, MTA scores calculated by MRI were recorded. Blood samples were collected from the patients and stored at -80 °C. Expression levels of TGFβR-2 and RhoA genes were analyzed molecularly by reverse transcriptase (RT) PCR followed by real-time PCR. Results: A total of 57 (36 females, 21 males) people with FH in the case group and 49 (32 females, 17 males) people in the control group were included in the study. There was no significant difference between the patient and control groups in terms of age and gender distribution (p˃0.05).