İzole edilmiş böbrek perfüzyonu tekniğinin postmorteminterval tayininde kullanılabilirliği: Tavşan modeli
Usability of isolated kidney perfusion technique in postmortem interval estimation: Rabbit model
  1. Tez No: 880759
  2. Yazar: RAMAZAN TEMÜRKOL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA GÜLER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Bu tezle, postmortem interval tayini için literatürde eksiklik olarak görülen organ düzeyinde fonksiyonların araştırıldığı, kantitatif ölçümlere, matematiksel tanımlamalara dayanan, bağımsız olgular üzerinde tekrarlanabilir bir yöntem ortaya konması amaçlandı. Bunun için postmortem süreçte kaslarda mekanik ya da elektriksel uyarana yanıt alınmasının yani kasların ölümden sonra fonksiyon gösterebilmesinin böbrekler için de geçerli olup olmadığı araştırıldı. Gereç ve Yöntem: Çalışmada 16 adet Yeni Zelanda ırkı tavşan postmortem (PM) 1. saat, PM 5. saat, PM 10. saat ve PM 15. saat olarak 4 gruba ayrıldı. Tavşanlara karbondioksit inhalasyonu yoluyla ötanazi uygulandı. Her grup için belirlenen saatlerde tavşanlara nefrektomi uygulandı. Renal arter ve üreterler kataterize edildi. Peristaltik pompa, arteriyel basınç ölçümü, perfüzyon sıvısı kabı, idrar toplama kabı kullanılarak hazırlanan perfüzyon düzeneğine aktarıldı. Perfüzyon sıvısı, saf suya; inülin 1000 mg/L, kreatinin 1,3 mg/dL, sodyum 140 mEq/L, potasyum 5 mEq/L ve klorür 145 mEq/L olacak şekilde hazırlandı. Böbreklere 80-90 mmHg ortalama arteriyel basınç altında en az 30 dakika ve elde edilen idrar miktarı 1 ml olacak şekilde perfüzyon uygulandı. Elde edilen idrarlarda inülin, kreatinin, sodyum, potasyum ve klorür konsantrasyonları üçer kez ölçüldü. Ardından maddeler böbrek ağırlığı ile düzeltilmiş şekilde idrar akımı, inülin klirensi/GFR, maddeler için filtrelenmiş, atılan ve reabsorbe edilen yük değerleri hesaplandı. İstatistiksel analiz için Sınıf İçi Korelasyon Analizi, Kruskal-Wallis H-Testi ve Bonferroni düzeltmeli Mann Whitney U-testi uygulandı.“P”değerinin 0.05'ten küçük olması anlamlı kabul edildi. Bulgular: Tekrarlı yapılan idrarda madde konsantrasyonu ölçümlerinin arasındaki uyumun değerlendirildiği Sınıf İçi Korelasyon analizinde, tüm maddelerin istatistiksel açıdan anlamlı ve uyumlu olduğu görüldü. Tüm gruplarda GFR'lerin belirgin şekilde düşük olduğu ve postmortem interval ile bir korelasyon göstermediği anlaşıldı. Filtrelenmiş ve atılan madde yüklerinin hemen hemen aynı olması yani böbreklerin belirgin bir reabsorbsiyon gerçekleştirmemesi ve reabsorbe edilen madde yüklerinde negatif değerlerin görülmesi böbreklerin belirgin bir fonksiyon gösteremediği şeklinde yorumlandı. Sonuç: İskelet kaslarında ölümden sonra meydana gelen supravital reaksiyonlara benzer şekilde bir fonksiyonun böbrekler için geçerli olmadığı sonucuna varılmıştır. Çalışmaya histopatolojik incelemelerin entegre edilmemesi ve PM-10 grubunda saptanan bulgular, verilerin yorumlanmasını güçleştirmiştir. Oluşturulan deneysel modelle, supravital dönemde böbrek fonksiyonları ortaya konulamamıştır. Histopatolojik incelemelerle birlikte postmortem 0 ve ilk 1 saat içindeki kısa aralıklı örneklemeleri içeren çalışmaların değerli olabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this thesis was to investigate whether the response of muscles to mechanical or electrical stimuli in the postmortem process, and thus the ability of muscles to function after death, is also valid for the kidneys, and to present a reproducible method for postmortem interval determination based on quantitative measurements, mathematical definitions, and reproducible on independent cases. Materials and Methods: In this study, 16 New Zealand breed rabbits were utilized. The rabbits were divided into four groups: Postmortem (PM) 1 hour, PM 5 hours, PM 10 hours, and PM 15 hours. Euthanasia was administered to the rabbits via carbon dioxide inhalation. Nephrectomy was performed on the rabbits at the designated times for each group. Renal arteries and ureters were catheterized. Prepared kidneys were transferred to a perfusion apparatus prepared using a peristaltic pump, arterial pressure transducer, perfusion fluid container, and urine collection container. The perfusion fluid was prepared by dissolving inulin at 1000 mg/L, creatinine at 1.3 mg/dL, sodium at 140 mEq/L, potassium at 5 mEq/L, and chloride at 145 mEq/L in pure water. Perfusion was conducted for a minimum of 30 minutes and until the collected urine reached 1 ml at an average arterial pressure of 80-90 mmHg. Inulin, creatinine, sodium, potassium, and chloride concentrations in the collected urine were measured three times. Subsequently, calculations were made for urine flow, inulin clearance/GFR, and the loads of substances filtered, excreted, and reabsorbed, adjusted for kidney weight. Statistical analysis included Intra-Class Correlation Analysis, Kruskal-Wallis H-Test, and Bonferroni-corrected Mann Whitney U-test, with a significance level set at less than 0.05. Results: In the Intra-Class Correlation analysis that assessed the concordance among repeated measurements of substance concentrations in urine, it was observed that all substances' measurements were statistically significant and concordant. In all groups, GFRs were significantly lower, and no correlation was found with the postmortem interval. The results of this experiment were interpreted as indicating that the kidneys did not exhibit significant functionality due to the nearly equal values of filtered and excreted substance loads, signifying a lack of significant reabsorption by the kidneys, and the presence of negative values in the loads of reabsorbed substances. Conclusion: In this study, it was concluded that a function similar to the supravital reactions observed in skeletal muscles after death does not apply to the kidneys. The fact that histopathologic examinations were not integrated into the study and the findings in the PM-10 group made it difficult to interpret the data. The experimental model could not reveal renal functions in the supravital period. It was thought that studies including histopathologic examinations and short interval sampling in postmortem 0 and the first 1 hour may be valuable.