Sanal müzelerde eğitim ile ilgili lisansüstü tezlerin değerlendirilmesi
Graduate concerning education in virtual museums evaluation of theses
- Tez No: 880781
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE BOLU SERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzecilik, Museology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Müze eğitimi kapsamı itibariyle öğrenciyi merkeze alan ve bu çerçevede konuları, sergileri, çevresi, objeleri ile disiplinlerarası çok yönlü bir eğitim imkanı sunmaktadır. Müze eğitimi ve özelikle sanal müze kullanımı son yıllarda önemini artırmış bu süreci etkileyen en önemli faktörde 2019 yılında yaşanan pandemi süreci olduğu görülmüştür. Bu araştırma ile eğitim alanlarında 1985-2022 yılları arasında sanal müzelerin kullanımına ilişkin yazılmış olan lisansüstü tezlerin; yıllara, araştırma modellerine, veri toplama araçlarına, hedef gruplarına, araştırma kapsamında belirlenen müzelere, konularına, yapıldığı üniversitelere, enstitü ve anabilim dallarına göre dağılımları ile bu çıkarımlardan hareketle tezlerde yoğunlaşılan alt problemlerin ve sonuçların ortaya konması hedeflenmiştir. Bu araştırmanın, sanal müzelerin eğitim ortamı olarak kullanıldığı araştırmaların bir bütünlük içerisinde görülmesi, eğitim programları, eğitim uygulamaları bakımından değerlendirilmesi, alandaki gelişmelere ışık tutması, alanyazın zenginliğini ortaya koyması bakımından önem taşıdığı düşünülmektedir. Bu çerçevede araştırmanın verileri nitel araştırma modeli olan“betimsel tarama modeli”ne göre elde edilmiştir. Çalışmanın daha net sonuçlar sunması için amaçlı örnekleme yöntemi tercih edilmiştir. Elde edilen bulgular dahilinde özellikle son yıllarda sanal müze eğitimi üzerine yazılan tezlerde artış görülmektedir. Bununla beraber sanal müzelerin eğitim ortamı olarak kullanılmasının her geçen gün önünün daha çok açıldığına ve kalıcı izli bir öğrenme ortamını teşvik etmesinin yanı sıra gerçek müze mekanlarına gitmeyi de özendirdiği sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In terms of its scope, museum education focuses on the student and offers an interdisciplinary, versatile education opportunity with its subjects, exhibitions, environment and objects. Museum education, and especially the use of virtual museums, has increased its importance in recent years, and it has been observed that the most important factor affecting this process is the pandemic process experienced in 2019. With this research, postgraduate theses written on the use of virtual museums in education between 1985 and 2022; It is aimed to reveal the sub-problems and results concentrated in the theses based on these inferences, with their distribution according to years, research models, data collection tools, target groups, museums determined within the scope of the research, subjects, universities, institutes and departments where it was conducted. This research is thought to be important in terms of seeing the research in which virtual museums are used as educational environments in their entirety, evaluating them in terms of educational programs and educational practices, shedding light on the developments in the field, and revealing the richness of the literature. In this context, the data of the research were obtained according to the“descriptive survey model”, which is a qualitative research model. Purposive sampling method was preferred in order for the study to provide clearer results. According to the findings, there has been an increase in the theses written on virtual museum education, especially in recent years. However, it has been concluded that the use of virtual museums as an educational environment is becoming more and more open day by day and that it not only encourages a permanent learning environment but also encourages going to real museum venues.