Bale eserlerinde sürrealizm ve Alice Harikalar Diyarında Balesi örneği
Surrealism in ballet works and the example of Alice in Wonderland Ballet
  1. Tez No: 880839
  2. Yazar: ECE BURÇİN NURLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDA AYVAZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bale ve Dans, Ballet and Dance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Sürrealizm, 20. yüzyılın başlarında ortaya çıkan bir sanat akımıdır. Balenin, Sürrealizm sanat akımına dahil edilmesi meşakkatli bir sürece sahiptir. Bu süreçte, gerçeküstü imgelerin ve düşsel anlatıların beden ile ifade edilmesinin zor olduğuna dair bir inanış vardı fakat bu düşünceyi ortadan kaldırmayı sağlayan önemli bale eserleri sağlamıştır. Bunlar 20.yüzyılın başlarında sahnelenmiş olan; Romeo ve Juliet, Three Cornered Hat, Parade, The Four Temperaments, La Création du Monde, Le Train Bleu, Serenade, The Triadic Ballet ve Jeux bale eseridir. Sürrealizm akımının ortaya çıkışının ardından; bazı dansçılar ve sürrealistler bir araya gelerek, sürrealistlerin karşı görüşlerine rağmen, baleye bir yer bulabilmek için, Sürrealizmi beden formuna yerleştirmeye çalışmışlardır. Bu süreç içerisinde yer alan önderlerden bazıları; Oskar Schlemmer, George Balanchine, Jean Börlin gibi önemli sanatçılardır. Bu önemli sanatçılar arasında en önemli önder ise, Sürrealizm akımına bale ve dansın dahil edilmesini sağlayan Serge Diaghilev'dir. Sürrealizm akımına dahil olan balenin, son yüzyılda en önemli gelişimi ise Alice Harikalar Diyarında balesi olmuştur. Bu bale; Lewis Carrol'un ünlü edebi eseri Alice Harikalar Diyarında metninden yola çıkarak, Kraliyet Balesi'nin ev sahipliğinde, Christopher Wheeldon'un yaratmış olduğu bir bale eseridir. Bu tez çalışmasında sürrealist etkilerin bale sanatına katkıları incelenerek, Alice Harikalar Diyarında balesinin sürrealist özelliklerine odaklanılmıştır. Aynı zamanda bu tezde; Alice Harikalar Diyarında eserinin, Kraliyet Balesi'nin 2017 yılına ait kaydı kullanılmış ve bu kayıt tek kaynağım olmuştur. Bu kaynağa özel bir üyelik ile bir platform aracılığıyla eriştim. Bu eserin tam kaydına, herhangi bir dijital medyada erişim sağlanamamaktadır. Bu tez çalışmasında, Sürrealizmin bale sanatındaki etkilerini daha derinlemesine anlamak ve koreograf Christopher Wheeldon'ın, Alice Harikalar Diyarında bale eserini nasıl yorumladığını analiz etmek üzere ve alana katkı sağlayacağı düşünülerek yazılmıştır. Bu tezde Sürrealizmin bale dünyasındaki yaratıcı serüvenine yeni bir pencere açmak; Sürrealizmin, bale sanatında nasıl bir iz bıraktığını ve bu izin günümüz bale performanslarına nasıl bir katkıda bulunduğunu anlamak önemli bir adım olacaktır. Alanda bu konuyla ilgili kaynakça bulmak ve örneklerinin az olması, tezin zorlayıcı yanıdır. Bu nedenle bu çalışma için motive edici bir unsur olmuştur.
Özet (Çeviri)
Surrealism is an art movement that emerged in the early 20th century. The inclusion of ballet in the surrealist art movement has been a challenging process. There was a belief that expressing surreal images and dreamlike narratives through the body was difficult, but there are significant ballet works that have dispelled this notion. These include ballets staged in the early 20th century such as Romeo and Juliet, Three Cornered Hat, Parade, The Four Temperaments, La Création du Monde, Le Train Bleu, Serenade, The Triadic Ballet, and Jeux. Following the emergence of the surrealism movement, ballet, despite opposition from surrealists, attempted to carve out a place for itself by some dancers and surrealists coming together to integrate surrealism into bodily form. Some of the leaders involved in this process include prominent artists such as Oskar Schlemmer, George Balanchine, and Jean Börlin. Particularly, Russian art critic Serge Diaghilev has been one of the most important leaders in incorporating dance into the surrealist movement. The most significant development of ballet included in the surrealist movement in the last century is the ballet Alice's Adventures in Wonderland. This ballet is a creation by Christopher Wheeldon, based on Lewis Carroll's famous literary work Alice's Adventures in Wonderland, hosted by the Royal Ballet. This thesis focuses on the surrealist features of Alice's Adventures in Wonderland by examining the contributions of surrealist influences to ballet art. Additionally, in this thesis, the recording of Alice's Adventures in Wonderland by the Royal Ballet in 2017 has been used, which has been my sole source. Access to the full recording of this work is not available on any digital media platform. With this thesis, I believe I will guide those seeking sources on the relationship between surrealism and ballet. This thesis aims to provide a deeper understanding of the effects of Surrealism on the art of ballet and to analyze how choreographer Christopher Wheeldon interpreted the ballet Alice's Adventures in Wonderland. Writing this thesis with the intention of contributing to the field opens a new window into the creative journey of Surrealism in the world of ballet. Understanding how Surrealism has left its mark on the art of ballet and how this mark has contributed to contemporary ballet performances is an important step. The scarcity of references and examples related to this topic in the field has been a challenging aspect of this thesis. Therefore, it has also been a motivating factor for this study.