İçsel pazarlama ve örgütsel bağlılık ilişkisi
Internal marketing and organizational commitent relationship
  1. Tez No: 880838
  2. Yazar: NUR SÜT BALTA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL DÜLGEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Örgütsel bağlılık, çalışanların bir kuruma olan duygusal, devam ve normatif bağlarını ifade ederken, içsel pazarlama, bir şirketin çalışanlarına yönelik uyguladığı stratejik pazarlama faaliyetlerini içerir. Örgütsel bağlılık, çalışanların işlerini sürdürme eğilimleri, motivasyonları ve performansları üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir. Sigorta şirketleri gibi müşteri odaklı ve yoğun rekabetin yaşandığı sektörlerde, çalışanların bağlılığı ve motivasyonu şirket başarısı için kritik öneme sahiptir. Bu tez, içsel pazarlama ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişkinin, Fora Sigorta Şirketi'nde yapılan bir araştırma aracılığıyla incelemektedir. Araştırmada, 73 çalışandan elde edilen anket verileri analiz edilmiş ve içsel pazarlama ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişkiyi anlamak için kapsamlı analizler gerçekleştirilmiştir. Ölçekler ve güvenilirlik analizleri sonucunda, içsel pazarlama boyutlarının genel olarak yüksek güvenilirliğe sahip olduğu, ancak örgütsel bağlılık ölçeğinde bazı boyutların (ahlaki bağlılık gibi) analize dahil edilmediği tespit edilmiştir. Spearman korelasyon analizine göre, içsel pazarlama ve örgütsel bağlılık boyutları arasında karmaşık ilişkiler gözlemlenmiştir.“İletişim çalışmaları”ve“yönetim desteğinin zoraki bağlılık ile güçlü bir negatif korelasyona sahip olduğu, ”yardımcı sistemler“ ve ”iletişim çalışmalarının ise çıkarcı bağlılıkla zayıf pozitif ilişki gösterdiği ortaya çıkmıştır. Bu bulgular, örgütün çalışanların bağlılığını artırmak için içsel pazarlama stratejilerini gözden geçirmeleri gerektiğini ortaya koymaktadır. İletişim ve yönetim desteğinin artırılması, zoraki bağlılık duygusunu ile ilişkili olabilirken, ödül ve ücret çalışmaları bu alanda anlamlı bir ilişki göstermemiştir. Bu tez, içsel pazarlama ve örgütsel bağlılık arasındaki karmaşık ilişkileri aydınlatırken, örgütlerin çalışan bağlılığını artırmak için benimseyebileceği stratejilere dair önemli içgörüler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Organizational commitment refers to employees' emotional, continuance, and normative bonds to an organization, while internal marketing encompasses the strategic marketing activities directed at a company's employees. Organizational commitment has a direct impact on employees' retention, motivation, and performance. In customer-centric and highly competitive sectors like insurance, employee commitment and motivation are crucial for company success. This thesis examines the relationship between internal marketing efforts and organizational commitment through a study conducted at Fora Insurance Company. The study analyzed data collected from 73 employees, providing comprehensive insights into the relationship between internal marketing and organizational commitment. Reliability analyses indicated that the internal marketing scale generally had high reliability, though some dimensions of the organizational commitment scale, such as moral commitment, were excluded due to low reliability. Spearman correlation analysis revealed complex relationships between the dimensions of internal marketing and organizational commitment. It was found that“communication activities”and“management support”had strong negative correlations with continuance commitment, while“auxiliary systems”and“communication activities”showed weak positive correlations with affective commitment. These findings suggest that organizations need to revisit their internal marketing strategies to enhance employee commitment. Increasing communication and management support may be related to the sense of enforced commitment, whereas reward and remuneration studies did not show a significant relationship in this area. This thesis provides valuable insights into the complex relationships between internal marketing and organizational commitment and suggests strategies that organizations can adopt to boost employee commitment.