İngiliz anayasa hukukunda parlamentonun gelişimi
The development of parliament in English constitutional law
- Tez No: 880848
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURÇİN AYDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Örneklerin örneği olarak görülen İngiliz Parlamentosu ve Birleşik Krallık anayasal sistemi sui generis yapısı ile karşılaştırmalı anayasa hukuku bakımından zengin bir inceleme alanı sunmaktadır. İngiliz anayasası, anayasa hukuku doktrininde yazısız anayasa türünün en bilinen örneğidir. Kodifiye edilmiş bir anayasaya sahip olmayan İngiliz anayasa hukukunda parlamento egemenliği ilkesi uzun yıllardır hâkim olmuştur. Fakat Birleşik Krallıkta son birkaç on yıl içerisinde Kuzey İrlanda, İskoçya ve Galler'e yetki devri, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin iç hukuka dahil edilmesi, yeni bir Yüksek Mahkeme'nin kurulması dahil olmak üzere birçok önemli anayasal reform gerçekleştirilmiştir. Bunların da etkisiyle ortaya çıkan yeni anayasal manzara daha önceleri olduğundan daha karmaşık görünmektedir. Parlamento egemenliği ilkesinin yapısını zayıflatan modern zorlukların araştırıldığı çalışmamız, parlamento egemenliği ilkesinin İngiliz anayasası bakımından artık modası geçmiş sayılabileceği ve eskisinden daha az önemli bir kavram olduğu iddiası dahil olmak üzere, anayasanın değişen doğasına ilişkin bazı önemli teorik tartışmaları kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
The English Parliament and the constitutional system of the United Kingdom, which are seen as examples of examples, offer a rich field of study in terms of comparative constitutional law with their sui generis structure. The English constitution is the best-known example of the unwritten constitution in constitutional law doctrine. The principle of parliamentary sovereignty has long prevailed in British constitutional law, which does not have a codified constitution. However, the United Kingdom has introduced a number of important constitutional reforms over the last few decades, including devolution to Northern Ireland, Scotland and Wales, the incorporation of the European Convention on Human Rights into domestic law, and the establishment of a new Supreme Court. As a result, the new constitutional landscape appears to be more complex than before. Exploring the modern challenges that undermine the structure of the principle of parliamentary sovereignty, our study covers some of the key theoretical debates about the changing nature of the constitution, including the argument that the principle of parliamentary sovereignty may now be considered outdated and less important a concept in the British constitution than it once was.