Anayasa Hukukunda Anayasacılık düşüncesi
The idea of constitutionalism in the Constitutional Law
  1. Tez No: 546642
  2. Yazar: ERDOĞAN KESKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL KÖKÜSARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anayasa Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
“Anayasa Hukukunda Anayasacılık Düşüncesi”isimli yüksek lisans tezimiz giriş, üç ana bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Bu çalışmamızda anayasacılık düşüncesinin anayasa hukuku alanında nasıl ele alındığı, hangi ilke ve kurumları kapsadığı incelenmektedir. Çalışmanın bütünün daha iyi anlaşılabilmesi için anayasacılık düşüncesiyle doğrudan ilişkili olan devlet ve egemen kavramları giriş bölümde kısaca açıklanarak, neden anayasacılık düşüncesi önemlidir sorusunun anlaşılmasına zemin oluşturulmaktadır. Bu bağlamda çalışmanın birinci bölümü, anayasacılık kavramı, türleri ve bu kavramın anayasa hukukunun temelini oluşturan anayasa ve demokrasi gibi diğer konularla ilişkisi ele alınarak, anayasacılığın teorik ve pratik anlamda tarihsel gelişimine değinilmektedir. Özellikle anayasacılık düşüncesinin tarihsel arka planı olarak İngiliz, Amerikan ve Fransız Devrimleri, anayasacılık hareketleri olmaları bakımından bu çalışmada önemli bir yer tutmaktadır. Çalışmanın ikinci bölümün ilk ana başlığında, iktidarın farklı devlet organlarınca sınırlandırılarak bireylerin hürriyetlerinin korunabilmesi için vazgeçilmez olarak değerlendirebileceğimiz kuvvetler ayrılığı, anayasacılık açısında incelenmektedir. İkinci bölümün ikinci ana başlığında ise bireyin hür ve insan onuruna yakışır bir hayat yaşayabilmesi için kişilerin/yöneticilerin üstünlüğüne karşılık korunması gereken hukukun üstünlüğü üzerinde durularak; hukukun üstünlüğünün tarihsel gelişimine ve gereklerine yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
Our master thesis, titled“The Idea of Constitutionalism in the Constitutional Law”, consists of the introduction, three main chapters, and the conclusions. In this study, it was examined how constitutionalism idea was discussed in the field of constitutional law and which principles and institutions were covered. In order for the study to be better understood, the state and sovereign concepts, which are directly related to the constitutionalism, are briefly explained in the introduction and provide a basis for understanding the question of why constitutionalism idea is important. In this context, in the first part of the study, the term of constitutionalism, its types and its relation with other issues such as constitution and democracy, which form the basis of constitutional law, are discussed and the historical development of constitutionalism in theoretical and practical terms is discussed. In particular, the British, American and French revolutions, as the historical background of the idea of constitutionalism, have an important place in this study in terms of the movements of constitutionalism. In the second part of the study, the separation of powers, which we can consider indispensable in order to protect the freedom of individuals by limiting state bodies, is examined in the perspective of constitutionalism. In the third and final part of the study, the historical development and needs of the rule of law are emphasized by focusing on the rule of law rather than on the rule of a man so that the individual can live a decent life for free and human dignity.