Derin ekoloji bağlamında Descartes ve Heidegger'de çevre ve insan kavramlarının karşılaştırılması
Descartes and Heidegger in the context of deep ecology comparison of environment and human concepts
  1. Tez No: 880867
  2. Yazar: ESRA ERARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİFE KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu tezin amacı 20. yy.ın çevre felsefesi alanında çalışmalar yapan önemli filozoflarından Arne Næss'in Derin Ekoloji görüşünü, Descartes ve Heidegger'in varlık felsefeleri çerçevesinde ele alarak çevre sorunlarını etik değerlendirmeden ziyade varoluş temelli bir eksene taşımaktır. Her iki filozofun varlık anlayışlarının etkilerini insan ve doğa anlayışları çerçevesinde derin ekoloji görüşü ile karşılaştırdığımız bu çalışmada, Descartes ve Heidegger'in önce varlığa bakış açıları ortaya konulmakta ardından insan ve doğa anlayışları sunulmaktadır. Yapılan çalışmanın sonunda Descartes'ın varlık, insan ve doğa anlayışının, derin olmayan (sığ) ekoloji görüşünü diğer taraftan Heidegger'in varlık, insan ve doğa anlayışının derin ekoloji görüşünü şekillendirdiği sonucuna ulaşılmıştır. Günümüzde çevre üzerine çalışmaları olan pek çok düşünürü etkileyen 20. yy.ın önemli çevre filozoflarından Arne Næss'in derin ekoloji görüşü, post modern dönem çevre anlayışı üzerinde geniş yankıları ve spekülasyonları ile dikkat çeken bir hareket olarak etkisini göstermeye devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to move environmental problems to an axis based on existence rather than ethical evaluation by considering the Deep Ecology view of Arne Næss, one of the important philosophers of the 20th century who works in the field of environmental philosophy, within the framework of Descartes and Heidegger's philosophy of being. In this study, in which we compare the effects of both philosophers understanding of being with the view of deep ecology within the framework of their understanding of human and nature, Descartes and Heidegger's perspectives on being are first put forward and then their understanding of human and nature are presented. At the end of the study, it was concluded that Descartes understanding of being, human and nature shaped the shallow ecology view, while Heidegger's understanding of being, human and nature shaped the deep ecology view. The deep ecology view of Arne Næss, one of the most important environmental philosophers of the 20th century, which has influenced many thinkers working on the environment today, continues to show its influence as a movement that attracts attention with its wide repercussions and speculations on the postmodern environmental understanding.