P4C temelli kişisel-sosyal rehberlik modülü önerisi (İlköğretim 1. kademe)
P4C based personal-social guidance module proposal (Primary education 1st level)
  1. Tez No: 880866
  2. Yazar: RABİA EROL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALAETTİN İŞERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 345
Özet
Bu araştırma, program geliştirme, rehberlik ve felsefe disiplinlerini ilişkilendirerek P4C temelli kişisel sosyal rehberlik etkinliklerinin nasıl tasarlanabileceği sorusuna yanıt aramaktadır. Araştırmada yanıt aranan soru nitel bir araştırmayı gerekli kılmaktadır. Bu kapsamda araştırma, betimsel tür ve gömülü teori desenine bağlı yürütülmüştür. Araştırmanın hedef kitlesini ilköğretim (1-4.sınıf) öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırma ele aldığı problem gereği bir modül tasarımı önerisi sunduğundan tasarım süreci kavramsal yapıları belirleme ve modelleme olmak üzere iki başlık altında sunulmuştur. Kavramsal yapıları belirlemenin kişisel sosyal rehberlik boyutunda kişisel sosyal rehberliğin içerdiği kavramlar tespit edilmiş, ilişkili kavramlar bir tema altında toplanarak modülün temaları belirlenmiştir. P4C boyutunda ise farklı P4C yöntemlerin uygulama süreçleri incelenerek ortak süreçler belirlenmiş, modül etkinliklerinin akışı belirlenmiştir. Etkinlik geliştirme üzerine yürütülen tezin öğretim tasarımı boyutunda ise ARCS modelinden yararlanılmıştır. Bu kapsamda ortaya ilköğretim birinci kademe düzeyinde uygulanabilecek 3 tema (bireysel farkındalık, sosyal farkındalık, iletişimsel farkındalık), 13 kavram (öz farkındalık, öz güven, öz şefkat, öz düzenleme, karar verme, toplumsal rolleri sorgulama, sosyal farklılıkları anlamaya açıklık, sosyal duyarlılık, sosyal birliktelik, çatışma çözme, şiddetsiz iletişim, ben dili, empati) dan oluşan 52 etkinliğe sahip bir modül önerisi ortaya konmuştur. Bu tez, çocuklarda felsefi sorgulamanın sosyal duygusal becerileri geliştirdiğini ortaya koyan çalışmalara dayanarak, P4C eğitim yaklaşımının rehberlik hizmetlerinde kullanımının, ilköğretim birinci kademe öğrencilerinin kişisel sosyal gelişimine olumlu katkılar sağlayabileceğini öngörmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to answer the question of how P4C-based personal social guidance activities can be designed by combining program development, guidance and philosophy disciplines. The research falls within the scope of qualitative research and was conducted within the scope of descriptive type and grounded theory. The target audience of the research consists of primary school students (1st-4th grades). Since the research offers a module design proposal in accordance with the problem it addresses, the design process is presented under two headings: determining conceptual structures and modeling. In the personal social guidance dimension of determining conceptual structures, the concepts included in personal social guidance were identified, related concepts were grouped under a theme and the themes of the module were determined. In the P4C dimension, the application processes of different P4C methods were examined and the flow of module activities was determined by determining common processes. The ARCS model was used in the instructional design dimension of the thesis on activity development. In this context, 3 themes that can be applied at the 1st-4th grade level (individual awareness, social awareness, communicative awareness), 13 concepts (self-awareness, self-confidence, self-compassion, self-regulation, decision-making, questioning social roles, openness to understanding social differences, A module proposal with 52 activities consisting of social sensitivity, social cohesion, conflict resolution, non-violent communication, self-language, empathy has been put forward. Based on studies showing that philosophical inquiry develops social emotional skills in children, this thesis predicts that the use of the P4C education approach in guidance services can make positive contributions to the personal and social development of first-stage primary school students.