Çocukluk çağı travmaları ve evlilik doyumu: bilişsel esneklik ve romantik ilişkilerde mükemmeliyetçiliğin aracılık rolünün değerlendirilmesi
Adverse childhood experiences and marital satisfaction: an assesment of the mediating role of cognitive flexibility and perfectionism in romantic relationship
- Tez No: 880918
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYDİ AHMET SATICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada evli bireylerin evlilik doyumu, bilişsel esneklik, romantik ilişkilerde mükemmeliyetçilik ve çocukluk çağı olumsuz yaşantıları düzeyleri arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Çalışma 1126'sı kadın ve 206'sı erkek 1332 evli bireyin katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Ölçme aracı olarak Çocukluk Çağı Olumsuz Yaşantılar Ölçeği, İlişki Doyum Ölçeği, Bilişsel Esneklik Ölçeği ve Romantik İlişkilerde Mükemmeliyetçilik Ölçeği kullanılmıştır. Yapılan analizler sıralı adımlarla gerçekleştirilmiştir. İlk olarak, çalışma değişkenleri arasındaki ortalamalar, standart sapmalar, çarpıklık, basıklık ve iki değişkenli korelasyonlar incelenmiştir. Evli bireylerin evlilik doyumu, bilişsel esneklik, romantik ilişkilerde mükemmeliyetçilik ve çocukluk çağı olumsuz yaşantıları arasındaki ilişkiler ağını ortaya koyabilmek için seri aracılık modeli (Process Macro) gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın sonucunda evli bireylerin olumsuz çocukluk çağı yaşantıları ve evlilik doyumu düzeyleri arasında bilişsel esneklik ve romantik ilişkilerde mükemmeliyetçiliğin aracılık rolünün olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular ilgili alanyazında tartışılmış ve gelecekte yapılacak olan araştırmalara önerilerde bulunulmuştur
Özet (Çeviri)
In this study, the relationships between marital satisfaction, cognitive flexibility, perfectionism in romantic relationships and adverse childhood experiences levels of married individuals were examined. The study was conducted with the participation of 1332 married individuals, 1126 women and 206 men. Childhood Adverse Experiences Scale, Relationship Satisfaction Scale, Cognitive Flexibility Scale and Perfectionism in Romantic Relationships Scale were used as measurement tools. The analyses were carried out in sequential steps. Firstly, the means, standard deviations, skewness, kurtosis and bivariate correlations between the study variables were examined. In order to reveal the network of relationships between marital satisfaction, cognitive flexibility, perfectionism in romantic relationships and negative childhood experiences of married individuals, serial mediation model (Process Macro) was performed. As a result of the study, it was determined that cognitive flexibility and perfectionism in romantic relationships have a mediating role between negative childhood experiences and marital satisfaction levels of married individuals. The findings were discussed in the related literature and suggestions were made for future research.