Kamu hizmet sunumunda blokzincir uygulamalarının kullanımı üzerine karşılaştırmalı bir araştırma
A comparative research on the use of blockchain applications in public service delivery
- Tez No: 880917
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELVETTİN AKMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 289
Özet
Bilgi ve iletişim teknolojilerindeki hızlı gelişmeler kamu yönetiminde önemli dönüşümleri tetiklemektedir. Bu dönüşüm yeni nesil teknolojik araçlar aracılığıyla kaynakların daha etkin kullanılmasını, hizmet kalitesinin artırılmasını ve çağın gereksinimlerine uyum sağlanmasını mümkün kılmaktadır. Blokzincir teknolojisi de güvenli, şeffaf ve değiştirilemez yapısıyla bu yeni nesil araçlar arasında dikkat çekmektedir. Kamu hizmet sunumunda köklü değişiklikler yaratabilme potansiyeli ile blokzincir ulusal ve uluslararası düzeyde dijital devletlerin gündeminde sıkça yer alan bir konu haline gelmiştir. Blokzincirin kamu hizmet sunumunda mevcut ve potansiyel kullanımını kamu yönetimi perspektifiyle detaylı bir şekilde ele alan bu çalışmada ilk olarak konuyla ilgili literatür taraması yapılmıştır. Bu çalışmanın amacı kamu yönetimi ve hizmet sunumunda giderek daha fazla önem kazanan blokzincirin potansiyel uygulamalarını derinlemesine incelemek ve bu yenilikçi teknolojinin kamu hizmet sunumu çerçevesinde nasıl stratejik bir avantaj sağlayabileceğini detaylı bir şekilde ortaya koymaktır. Ayrıca blokzincir ile ilgili somut adımlar atan ülkeleri karşılaştırmaktır. Bu minvalde altı farklı coğrafyadan seçilen ülkeler tek tek incelenmiş sonrasında karşılaştırmalı analiz yöntemi kullanılarak spesifik faktörler çerçevesinde incelenmiştir. Karşılaştırmalı analiz sonucunda elde edilen bulgular ülkelerin blokzincire dair ilk adımlarının finans alanında atıldığıdır. Kamu yönetimi alanında ise en sık kullanım uygulamaları dijital kimlik ekosistemleri, akıllı sözleşmeler, tedarik zinciri ve güvenlik olarak belirlenmiştir. Önde gelen ülkelerin deneyimlerine ek olarak Türkiye'nin blokzincir yol haritası incelenmiş ve uluslararası düzeydeki somut örneklerden hareketle yol haritasının geliştirilmesine yönelik politika önerileri, taslak strateji ve eylem planı formüle edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Rapid developments in information and communication technologies trigger significant transformations in public administration. This transformation makes it possible to use resources more effectively, improve service quality and adapt to the needs of the age through new generation technological tools. Blockchain technology stands out among these new generation tools with its secure, transparent and unalterable structure. With its potential to create radical changes in public service delivery, blockchain has become a frequent topic on the agenda of digital states at national and international level. In this study, which examines the current and potential use of blockchain in public service delivery from a public administration perspective in detail, firstly, a literature review was conducted on the subject. The aim of this study is to examine in depth the potential applications of blockchain, which is becoming increasingly important in public administration and service delivery, and to reveal in detail how this innovative technology can provide a strategic advantage within the framework of public service delivery. It is also to compare the countries that have taken concrete steps on blockchain. In this respect, countries selected from six different geographies were examined individually and then analyzed within the framework of specific factors using the comparative analysis method. The findings of the comparative analysis show that the first steps of countries regarding blockchain were taken in the field of finance. In the field of public administration, the most common applications are digital identity, smart contracts, supply chain and security. In addition to the experiences of leading countries, Turkey's blockchain roadmap was analyzed and policy recommendations, draft strategy and action plan were formulated for the development of the roadmap based on concrete examples at the international level.