Ebeveyn kabul-reddi, benliğin farklılaşması ve psikolojik esneklik arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between parental acceptance-rejection, differentiation of self and psychological flexibility
  1. Tez No: 880921
  2. Yazar: BEYZA YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ENGİN DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırmada, algılanan ebeveyn kabul-reddi ile psikolojik esneklik arasındaki ilişkide benlik farklılaşmasının aracı rolü incelenmiştir. Araştırma grubunu Türkiye'nin 64 farklı şehrinden katılım sağlayan 18-30 yaş aralığındaki 526 genç yetişkin oluşturmaktadır. Araştırma verileri,“Yetişkin Algılanan Ebeveyn Kabul-Red Ölçeği Kısa Formu”,“Benliğin Farklılaşması Envanteri Kısa Formu”ve“Kabul ve Eylem Formu-II”kullanılarak toplanmıştır. Ayrıca katılımcıların demografik bilgilerine ulaşmak amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Araştırmada gerçekleştirilen tüm analizler için IBM SPSS 22 kullanılmıştır. Genç yetişkinlerin psikolojik esneklik düzeylerinin cinsiyet, yaş, aile tipi, psikolojik yardım alma durumu, algılanan anne baba tutumu, ailenin sosyoekonomik düzeyi, kardeş sayısı değişkenlerine göre anlamlı düzeyde farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek amacıyla ilişkisiz örneklemler t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Ebeveyn kabul-reddi ile psikolojik esneklik arasındaki ilişkide benlik farklılaşmasının aracı rolünün olup olmadığına ilişkin aracılık testleri SPSS eklentisi olan PROCESS Macro (4.0) aracılığıyla yürütülmüş ve regresyon modelinden yararlanılarak işlem yapılmıştır. Analiz sonucunda benlik farklılaşmasının hem anne kabul-reddi hem de baba kabul-reddi ile psikolojik esneklik arasındaki ilişkiye kısmi olarak aracılık ettiği bulunmuştur. Sonuç olarak anne-babası tarafından reddedildiğini algılayan bireylerin benlik farklılaşması düzeyinin düşmesiyle birlikte psikolojik esneklerinin azaldığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study examined the mediating role of self-differentiation in the relationship between perceived parental acceptance-rejection and psychological flexibility. The research group consisted of 526 young adults aged 18-30 from 64 different cities in Turkey. The research data were collected using the“Adult Perceived Parental Acceptance-Rejection Scale Short Form”,“Differentiation of Self Inventory Short Form”and“Acceptance and Action Form-II”. In addition, the“Personal Information Form”prepared by the researcher was used to obtain demographic information of the participants. IBM SPSS 22 was used for all analyses performed in the study. Independent samples t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) were used to determine whether the psychological flexibility levels of young adults differed significantly according to gender, age, family type, status of receiving psychological help, perceived parental attitude, socioeconomic level of the family, and number of siblings. The mediation tests regarding whether there is a mediating role of self-differentiation in the relationship between parental acceptance-rejection and psychological flexibility were conducted through PROCESS Macro (4.0), an SPSS plug-in, and the regression model was used. As a result of the analysis, it was found that self-differentiation partially mediated the relationship between both maternal acceptance-rejection and paternal acceptance-rejection and psychological flexibility. As a result, the psychological flexibility of individuals who perceive that their parents reject them decreases with the level of self-differentiation.