Rüzgar hız ve yön gözlem ve kayıt sistemi
Wind speed and direction mionitoring and logging system
- Tez No: 88099
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEDAT MEHMET KARSLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Anahtar Kelimeler: .Bilgi kaydı, Rüzgar hızı ölçümü, Anemometre, Rüzgar gülü, Rüzgar türbin yeri, Data Logging, Wind Speed Measurement, Anemometer, Wind direction pointer, Wind Turbine Site selection. II
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
oz YÜKSEK LİSANS TEZİ RÜZGÂR HIZ VE YÖN GÖZLEM VE KAYIT SİSTEMİ CENGİZ GEÇİT ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ELEKTRİK-ELEKTRONİK ANABİLİM DALI Danışman : Yr.Doç. Dr. Vedat Mehmet KARSLI Yıl: 1998, Sayfa:.61... Jüri :Yr..Ûoc.flr~Vfidat.Mfîhmet KARSLI ?mf.. P.r...A...Uaır.i.t..SERB est Yr..Üo.ç.nr..Z.iya..G.ALTUN Bir rüzgar türbinine yatırım yapılmadan önce, yatırımcıya kurulması planlanan bu projenin ekonomikliği ve sağlayacağı enerji hakkında karar verilebilmesi, önemli ölçüde o yörenin rüzgar potansiyeline bağlıdır. Rüzgar enerji projelerindeki yüksek miktarlardaki yatırımlara nazaran, hassas rüzgar ölçümü için harcanacak miktar aslmda çok ufak bir meblağdır. Bu çalışmada, yapılan bir anemometre ve rüzgar gülü vasıtasıyla rüzgar hız ve yön bilgileri elektrik sinyallerine dönüştürülür. Dönüştürülen hız ve yön bilgileri, yapılan bir arabirim devresi ve VB5'te yazılan bir program aracılığı ile PC'ye aktarılıp işlenerek uygun formlarda gözlenmesi ve kaydı sağlanır. Anemometrede hız, incremental olarak kodlanan bir disk ve optik bir sensör vasıtasıyla rüzgar hızına göre frekansı değişen bir sinyale ve müteakiben bir analog digital (A/D) çevirici vasıtasıyla dijital forma dönüştürülür. Yön bilgisi ise Gray kodlu bir diskten foto sensörler vasitasıyla dijital formda alınır.Bu bilgiler bilgisayar tarafından seçilerek sırasıyla bilgisayara aktarılır ve işlenir. Prototip olarak gerçekleştirilen sistem, eklenecek bir takım özelliklerle, ülkemizin bu konudaki son derece geri olan rüzgar haritalama çalışmalarına ve endüstrisine önemli katkılarda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ms. THESIS WIND SPEED AND DIRECTION MONITORING AND LOGGING SYSTEM CENGİZ GEÇİT DEPARTMENT OF ELECTRICAL AND ELECTRONIC ENGINEERING INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor : Assist. Prof. Dr. Vedat M. KARSLI Year: 1998, Pages:.61... Jury :Ass.i.s.t. Prof..Dj\. Vedat M. KARSLI : Prof : Pr/A-.^T.1.?..SERB EST : Assist. Prof.Dr. Ziya G.ALTUN Before an investment in wind turbines takes place a feasibility study should be carried out, which gives information to potential investors about costs and economical aspects of a planned wind energy project. In precise wind measurements, in fact the cost is not high compared to a huge investment in a wind energy project. In this study, wind speed and direction data are converted to electrical signals by a designed anemometer and a wind direction pointer. These converted wind and direction data are sent to a PC by an interface circuit and a software performed in VB5 and processed and stored there in a sensible form. In the anemometer, by means of an optical sensor and an incrementally coded disc, the speed is converted to a signal whose frequency varies with respect to the wind speed and converted into digital form by a analog digital converter (A/D). The direction data is taken from a Gray coded disk with the help of photo sensors The designed prototype system, with some added properties, will be helpful in drawing wind map and to wind industry, which are still not mature in our country.