Sedanter kadınlarda direnç bandı antrenmanlarının fiziksel uygunluğa etkisi
The effect of resistance band training on physical fitness in sedentary women
- Tez No: 881000
- Danışmanlar: PROF. DR. ASİYE FİLİZ ÇAMLIGÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Sedanter Kadınlarda Direnç Bandı Antrenmanlarının Fiziksel Uygunluğa Etkisi Amaç: Sedanter kadınların vücut ağırlığına ek olarak uyguladıkları direnç bandı antrenmanlarının vücut kompozisyonları ve fiziksel uygunluklarına etkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya gönüllü 20 sedanter, Direnç bandı antrenman grubu (yaş: 35,80±8,39 yıl, boy: 165±06 cm, vücut ağırlığı: 58,60±4,62 kg, BKİ: 21,74±2,38 kg/m2) ve vücut ağırlığı antrenman grubu (yaş: 40,60±9,06 yıl, boy: 159±06 cm, vücut ağırlığı: 60,30±9,30 kg, BKİ: 23,85±4,29 kg/m2).olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Her iki grup 3 set, 15 tekrar ve 11 hareketten oluşan antrenman protokolünü uygulamıştır. 6 haftalık antrenman süresince, 18 birim antrenman yapılmıştır. Antrenmandan önce ve sonra kadınların vücut kompozisyonu, kuvvet, esneklik ve denge performansları ölçülmüştür. Normal dağılan verilerde grup içi karşılaştırmada independent sample t-test kullanılmıştır. Normal dağılmayan verilerde, grup içi karşılaştırmalarda paired sample t-test ve gruplar arası karşılaştırmada independent sample t-test kullanılmıştır. Normal dağılmayan verilerde, grup içi karşılaştırmalarda wilcoxon signed ranks test ve gruplar arası karşılaştırmada mann whitney-u testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Effect of Resistance Band Training on Physical Fitness in Sedentary Women Program Name: Beden Eğitimi ve Spor Purpose: To investigate the effects of rsistance band training, applied in addition to body composition and physical fitness. Materials and Methods: 20 sedentary, resistance band training group volunteers to participate in the study (age: :35,80-8.39 years, height: 165±06 cm, body weight: 58,60±4,62 kg, BMI: 21,74±2,38 kg/m2) and body weighy group (40,60±9,06 years, height: 159±06 cm, body weight: 60.30±9,30 kg, BMI: 23,85±4,29 kg/m2) Both groups applied the training protocol consisting of 3 sets, 15 repetitions and 11 movements. During the 6 week training period, 18 units of training were performed. Women's body composition, strength, flexibility and balance performances were measured before and after training. Independent sample t-test was used for intrra-group comparison in normally distributed data, paired sample t-test was used for intra-group comparisons and independent sample yt-test was used for inter-group comparisons. In data that is not normally distributed, wilcoxon signed.