Z kuşağı imam-hatip öğrencilerinin K-pop ve K-drama etkileşimi
K-pop and K-drama interaction of generation Z imam-hatip students
- Tez No: 881056
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN PERŞEMBE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Araştırma, küreselleşme ve dijitalleşme çağında, özellikle Türkiye'de İmam Hatip Liseleri'nde eğitim gören Z kuşağı öğrencilerinin Güney Kore'nin popüler kültür dalgası olan Kore Dalgası (Hallyu) ile etkileşimini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, Z kuşağı tanımı içinde yer alan 1995-2010 yılları arasında doğan bireyleri odak noktasına almaktadır. Bu nesil, dijital teknolojinin hızla geliştiği ve sosyal medyanın yaygınlaştığı bir dönemde büyümüştür. İmam Hatip Liseleri, dini ve genel eğitimi birleştiren bir yapıya sahip olup, öğrenciler arasında Güney Kore'nin popüler kültürüne duyulan ilgi, özellikle Kore Dalgasının müzik, dizi ve kültürlerini içine alan unsurlarıyla giderek artmıştır. Bu tezin amacı, Z kuşağı İmam Hatip öğrencilerinin Güney Kore'nin popüler kültürüne olan etkileşimini anlamak ve bu etkileşimin ahlaki değerler üzerindeki etkilerini ortaya koymaktır. Araştırma, Türkiye'de bu alanda yapılan sınırlı sayıdaki çalışmalara katkı sağlamayı ve İmam Hatip Liseleri öğrencilerinin popüler kültürle olan etkileşimini daha derinlemesine anlamayı hedeflemektedir. Araştırma, İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin, Hallyu'nun unsurlarıyla teknoloji araçları üzerinden etkileşime girmesini vurgulayarak, bu etkileşimin hayatlarının çeşitli alanlarında belirgin olduğunu belirtmektedir. Z kuşağı öğrencilerinin Güney Kore kültürüne olan ilgilerinin bağımlılığa dönüştüğü ve K-pop ile K-Drama'nın hayatlarından ayrılmaz bir parça haline geldiği gözlemlenmiştir. Araştırma, Samsun'da yaşayan Kore Dalgası hayranı İmam Hatip Lisesi öğrencileri üzerine yapılan alan araştırmasına dair bulgulardan oluşmaktadır. Araştırma sonuçları, öğrencilerin Müslümanlıkla ilgili inanç ve yaşam konumlarının Kore Dalgasının etkisi altında olumsuz yönde değiştiğini ve gündelik hayatlarında normal bulmadıkları davranışların giderek normalleştiğini göstermektedir. Katılımcıların Müslüman kültürüne uymayan farklılıklara yaklaşımları incelenmiş ve İslam'a uygun olmayan yaşayış biçimlerine olan uyumlarının arttığı belirlenmiştir. Diğer dinlere ise daha olumlu bir yaklaşım sergileyerek, bu dinlere ait olmayan değerleri benimseme eğiliminde oldukları görülmüştür. Sonuç olarak, Z Kuşağı İmam-Hatip Lisesi öğrencilerinin Kore Dalgası etkileşimi sonucunda ahlaki ve dini değerler açısından olumsuz bir etkilenme yaşadıkları, bu etkileşimin Müslümanlıkla uyumlu olmayan unsurları benimsemeye neden olduğu ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The research aims to examine the interaction of Generation Z students studying in Imam Hatip High Schools in Turkey with the Korean Wave (Hallyu), the popular culture wave of South Korea, in the era of globalization and digitalization. The research focuses on individuals born between 1995-2010, which is included in the definition of Generation Z. This generation grew up in a period when digital technology developed rapidly and social media became widespread. Imam Hatip High Schools have a structure that combines religious and general education, and the interest in South Korean popular culture among students has gradually increased, especially with the elements of the Korean Wave that include music, TV series and cultures. The aim of this thesis is to understand the interaction of Generation Z Imam Hatip students with the popular culture of South Korea and to reveal the effects of this interaction on moral values. The research aims to contribute to the limited number of studies in this field in Turkey and to understand the interaction of Imam Hatip High School students with popular culture in more depth. The research emphasizes that Imam Hatip High School students interact with the elements of Hallyu through technology tools and that this interaction is evident in various areas of their lives. It has been observed that Generation Z students' interest in South Korean culture has turned into addiction and K-pop and K-Drama have become an inseparable part of their lives.