Uzaktan erişimli soğutma deney seti tasarımı ve gerçekleştirilmesi
Design and implementation of a remote access refrigeration experiment set
  1. Tez No: 881057
  2. Yazar: TOLGA ORHANOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR SOLMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Eğitim ve Öğretim, Energy, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada uzaktan erişim imkânı sunan bir soğutma deney setinin tasarımı ve gerçekleştirilmesi ele alınmıştır. Soğutma sistemleri, mühendislik eğitiminin önemli bir parçasını oluşturmaktadır ve bu sistemlerin teorik ve pratik uygulamalarının öğrenilmesi, öğrencilerin bilgi ve beceri kazanması açısından büyük önem taşımaktadır ama geleneksel laboratuvar ortamlarında yapılan deneyler, mekânsal ve zamansal sınırlamalar nedeniyle her zaman mümkün olamamaktadır. Bu durum, uzaktan erişimli deney setlerinin geliştirilmesine olan ihtiyacı doğurmuştur. Bu çalışmada öncelikle soğutma sistemleri ve uzaktan erişimli laboratuvarların genel yapısı hakkında bilgi verilmiştir. Daha sonra uzaktan erişimli soğutma deney setinin tasarım süreci detaylı bir şekilde açıklanmıştır. Tasarım aşamasında kullanılan donanım ve yazılım bileşenleri, sistemin çalışması için gerekli olan veri toplama ve kontrol mekanizmaları ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Deney setinin gerçekleştirilmesi aşamasında sistemin prototipi oluşturulmuş ve çeşitli testler yapılarak performansı değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, uzaktan erişimli soğutma deney setinin etkin bir şekilde çalıştığını ve eğitim amaçlı kullanılabilir olduğunu göstermektedir. Ayrıca sistemin kullanıcı dostu arayüzü ve esnek yapısı sayesinde, farklı seviyelerdeki öğrencilerin ihtiyaçlarına uygun deneyler yapılabilmesi mümkündür. Genel olarak bu çalışma kapsamında geliştirilen uzaktan erişimli soğutma deney seti, mühendislik eğitiminde önemli bir boşluğu doldurmakta ve öğrencilere pratik deneyim kazandırma imkânı sunmaktadır. Bu tür sistemlerin yaygınlaşması, eğitim kalitesinin artırılmasına ve daha fazla öğrencinin laboratuvar deneyiminden faydalanmasına katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The design and execution of a remote-accessible cooling experiment set are covered in this work. Cooling systems are a significant component of engineering education, and understanding the theoretical and practical applications of these systems is crucial for students to acquire knowledge and skills. However, due to scheduling and space constraints, it is not always possible to conduct experiments in traditional laboratory settings. The creation of remote access experiment sets has become necessary as a result of this circumstance. The overall layout of remote access labs and cooling systems are covered first in this paper. The remote access cooling experiment set's design methodology is then thoroughly described. A detailed discussion is held on the hardware and software components that were employed during the design process, as well as the data gathering and control methods that are necessary for the system to function. A prototype of the system was developed during the experimental set's implementation, and its functionality was assessed by a battery of tests. The acquired findings demonstrate the effectiveness of the remote access cooling experiment set and its potential for usage in educational settings. Additionally, studies may be tailored to meet the demands of students at various levels because of the system's flexible structure and user-friendly interface. All things considered, the remote access cooling experiment set created for this research closes a significant gap in engineering education and gives students the chance to get real-world experience. The extensive use of these technologies will help raise educational standards and increase the number of students who can benefit from laboratory experience.