Characterization of CG9426 as ortholog of id-causative gene IPP and analysis of its expression pattern in the drosophila nervous system
CG9426'nın zihinsel engellilik ilişkili IPP geninin ortologu olarak karakterizasyonu ve drosophıla sinir sisteminde ifade örüntüsünün analizi
- Tez No: 881086
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ÇELİK FUSS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Zihinsel engellilik algı ve öğrenmede aksama olarak tanımlanmakta ve dünya genelinde toplum %1-2'sini etkilemektedir. Zihinsel engelliliğe sebep olan pek çok sayıda ve karmaşık sebepler bulunmasına rağmen, etkilenen mekanizmalarda yöndeşme mevcuttur. Intracisternal A particle-promoted polypeptide (IPP) geni 584 aminoasit uzunluğunda bir BTB/POZ bölgesi, bir BTB/Kelch ile ilişkilendirilmiş BACK bölgesi ve 6 Kelch bölgesi tekrarı içeren IPP proteinini kodlamaktadır. Kelch protein ailesi 50 aminoasit uzunluğunda tekrarlayan Kelch bölgelerini içermeleriyle tanımlanmakta, bu bölgeler bir araya gelerek pervane benzeri bir yapı oluşturarak aktin organizayonunda görev almaktadırlar. Tanımlanan 63 Kelch protein ailesi üyesinden bazılarının zihinsel engellilikle ilişkisi kanıtlanmıştır. Drosophila melanogaster kısa yaşam süresi, çok sayıda yavru vermesi ve geliştirilmiş teknikler sayesinde genetik manipülasyonunun kolaylığıyla insan beyin hastalıklarının modellenmesinde birçok avantaj sağlamaktadır. CG9426, %37 özdeşlik ve %58 benzerlik paylaştığı için IPP geninin Drosophiladaki ortologu olarak tanımlanmıştır. Bu projenin amacı Drosophila melanogaster modelini kullanarak IPP'nin nörogelişimdeki rolünü saptamaktır. Bu çalışmada, oluşturulan transgenik suşlarla IPP gen ifadesinin CG9426 gen ifadesinin eksikliğinde meydana gelen düşük yaşama oranını ve mantarsı yapıdaki bozuklukları nasıl telafi ettiği gösterilmiştir. Bu sonuçlar CG9426 ve IPP genlerinin fonksiyonel ortologlar olduğuna kanıt oluşturmakta ve Drosophila melanogasterin IPP'nin zihinsel engelliliğe nasıl sebep olduğunu anlamada model olarak kullanılabileceğini göstermektedir. Bu çalışmada ayrıca CG9426'nın beyindeki ifade örüntüsü analiz edilmiş ve larvalarda nöroblastlarda yetişkinlerde glia hücrelerinde üretildiği saptanmıştır. Glia hücrelerinin sinir sisteminde hücre sayısının ve akson yönbulumunu ve sinaps oluşumunu düzenlenmektedir. CG9426 mutantları mantarsı yapıda bozukluklar göstererek IPP geni ve sinek ortologu olan CG9426'nın nörogelişimdeki önemini vurgulamıştır.
Özet (Çeviri)
Intellectual disability (ID) is defined as general deprivation in cognition and learning, affecting around 1-2% of people worldwide. Although the underlying causes of ID are numerous and complex, there is a convergence in mechanisms that are affected. Intracisternal A particle-promoted polypeptide (IPP) gene encodes for 584amino acid-long IPP protein that includes a BTB/POZ domain, a BTB/Kelch associated domain and 6 Kelch-repeat domains. The Kelch protein family is known to be essential for maintaining the actin organization. There have been 63 members identified in the Kelch protein superfamily and several of them have been associated with intellectual disability. Drosophila melanogaster provides numerous advantages in modelling human brain diseases due to its short life span, large number of offspring and ease of genetic manipulation with currently available techniques. CG9426 is the Drosophila ortholog of the IPP gene sharing 37% identity and 58% similarity. My aim was to analyze the morphological outcomes of dysregulation of IPP by using Drosophila melanogaster as a model organism and obtain a broader perspective on IPP. In this study I demonstrated how IPP expression compensated for the low viability rate and reduced the ratio of mushroom body defects in CG9426 knockout mutants. These results support the idea that CG9426 and IPP are functional orthologs, and Drosophila melanogaster can be a suitable model to understand the causative of role of IPP in intellectual disability. The expression pattern of CG9426 was analyzed and found to be expressed in neuroblasts in the larval brain and glial cells in the adult fly brain. Glial cells have an equally important role in nervous system function as their neuronal counterparts. The attributed roles of glia range from controlling neuronal cell number and axonal pathfinding to regulating synapse formation, function, and plasticity. CG9426 knockout and knockdown lines exhibited defects in their mushroom bodies highlighting the importance of IPP and its fly ortholog in neurodevelopment.