Kedilerde genel anestezide sevofluran uygulamasının intraoperatif doppler ultrasonografi aracılığıyla renal rezistif indeks üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of sevoflurane administration in general anaesthesia on renal resistive index by intraoperative doppler ultrasonography in cats
- Tez No: 881088
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ŞENGÖZ ŞİRİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada, kedilerde sevofluran ile gerçekleştirilen inhalasyon anestezisinin renal rezistif indeks üzerine etkilerinin intraoperatif Doppler ultrasonografi aracılığıyla değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışma materyalini Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesine kastrasyon başta olmak üzere tamamı elektif cerrahi için getirilen, klinik muayenesinde genel ve üriner sistem yönünden sağlıklı olarak değerlendirilen 20 adet farklı yaş, ağırlık, ırk ve cinsiyetten kediler oluşturdu. Kediler sevofluran ve izofluran uygulamasına göre 10'arlı iki gruba ayrıldı. Ultrasonografik Doppler incelemelerinde preoperatif rezistif indeks (Rİ) değerleri her iki böbreğin kraniyal, orta ve kaudal kutuplarındaki interlober veya arkuat arterlerden en az ardışık üç Doppler spektrumunun elde edilmesiyle ölçüldü. Operasyon öncesinde premedikasyon amacıyla tüm kedilere sefazolin 22 mg/kg ve butorfanol 0,1 mg/kg dozunda damar içi uygulandı. Anestezi indüksiyonunda propofol 4-6 mg/kg dozunda damar içi uygulandı. Anestezi idamesi bir grup için sevofluran diğer grup için izofluran ile sürdürüldü. Preoperatif renal Rİ ölçüm protokolü aynen uygulanarak intraoperatif ölçümler minumum alveolar konsantrasyon (MAK) 1.2, MAK 1.5 ve MAK 1.7 değerlerinde gerçekleştirildi. Kedilerde sevofluran ve izofluran volatil anestezikleriyle gerçekleştirilen inhalasyon anestezileri sonucunda minumum alveolar konsantrasyon miktarlarının artışıyla birlikte ultrasonografik Doppler incelemelerle elde edilen renal Rİ ve pulsatilite indeks (Pİ) değerlerinin de artış gösterdiği bulundu. Renal Rİ ve Pİ değerlerindeki artışların ise sevofluran ve izofluran volatil anestezik çeşidine göre farklılık göstermediği tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effects of inhalation anaesthesia with sevoflurane on the renal resistive index (RI) in cats by intraoperative Doppler ultrasonography. The study material consisted of 20 cats of different ages, weights, breeds, and sexes, all of which were brought to Burdur Mehmet Akif Ersoy University Faculty of Veterinary Medicine Animal Hospital for elective surgery, especially castration, and were evaluated as healthy in terms of the general and urinary system in clinical examination. The cats were divided into two groups of 10 according to sevoflurane and isoflurane administration. In ultrasonographic Doppler examinations, preoperative renal RI values were measured by obtaining at least three consecutive Doppler spectra from the interlobar or arcuate arteries at the cranial, middle and caudal poles of both kidneys. Cefazolin 22 mg/kg and butorphanol 0,1 mg/kg were administered intravenously to all cats for premedication before the operation. Propofol 4-6 mg/kg was administered intravenously for induction of anaesthesia. Anaesthesia was maintained with sevoflurane in one group and isoflurane in the other group. The preoperative renal RI measurement protocol was followed exactly and intraoperative measurements were performed at minimum alveolar concentration (MAC) 1.2, MAC 1.5, and MAC 1.7. As a result of inhalation anaesthesia with sevoflurane and isoflurane volatile anaesthetics in cats, it was found that the renal RI and pulsatility index (PI) values obtained by ultrasonographic Doppler examinations increased with the increase in the minimum alveolar concentrations. It was determined that the increases in the renal RI and PI values did not differ according to sevoflurane and isoflurane volatile anaesthetic types.