Electron tracking performance of the atlas transition radiation tracker
Atlas geçiş ışıması iz sürme algıcının elektron iz sürme performansı
  1. Tez No: 881090
  2. Yazar: SİNA AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEYSİ ERKCAN ÖZCAN, DOÇ. DR. ANDREW JOHN BEDDALL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma, ATLAS Geçiş Işıması İz Sürme algıcının elektron izlerini yapılandırma performansını değerlendirmeye odaklanmaktadır. Çalışma özellikle yapılandırma verimliliği, vuruş rezidüelleri ve momentum çözünürlüğünü; hassas vuruş gerekliliği, algıcın doluluk oranı ve ışımanın gerçekleşip gerçekleşmediğini dikkate alarak analiz etmeyi amaçlamaktadır. Elektron iz sürme performansı, önce Z bozunmalarından yapılandırılmış elektron ve müon izleriyle simüle edilmiş olaylar kullanılarak müonlarınki ile karşılaştırılmıştır. Ardından simülasyon ve 2018 çarpışma verilerinden tag-and-probe yöntemi ile seçilmiş Z → e+e− ve Z → μ+μ− izler kullanılarak karşılaştırma yapılmıştır. Çalışmanın sonuncunda elektronların enerji kaybına uğradıkları ve bu nedenle iz yapılandırma kalitesinde düşüş gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on evaluating the tracking performance of the Transition Radiation Tracker for electron tracks. Specifically, the study aims to analyze the reconstruction efficiency, hit residuals, and momentum resolution, taking into consideration the precision hit requirement, occupancy, and the presence of photon radiation. The tracking performance of electrons is compared to that of muons first by using simulated events with the reconstructed tracks of electrons and muons from Z decays, then in a second study by selecting tag-and-probe Z → e+e− and Z → μ+μ− from simulated and 2018 collision data. It has been observed that electrons lose energy, as a result, their track quality degrades.