İmmünoterapi uygulanan kanser hastalarında bütünleştirici terapilerin yorgunluğun yönetimine ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of integrative therapies on fatigue management and quality of life in cancer patients undergoing immünotherapy
  1. Tez No: 881102
  2. Yazar: ZEYNO BAYRAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE TEMİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Bu çalışma immünoterapi uygulanan kanser hastalarında bütünleştirici terapilerin yorgunluğun yönetimine ve yaşam kalitesine etkisinin belirlenmesi amacıyla randomize kontrollü prospektif deneysel bir çalışma olarak gerçekleştirildi. Gereç ve Yöntem: Araştırma; bir üniversitesi hastanesinin medikal onkoloji polikliniğine immüoterapi tedavisi almak için başvuran ve çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan 30 deney grubu, 30 kontrol grubu olmak üzere 60 hasta ile yürütüldü. Çalışma verileri“Hasta Bilgi Formu”,“FACT-G Yaşam Kalitesi Ölçeği”ve“Hirai Kanser Yorgunluk Ölçeği”kullanılarak toplandı. Verilerin analizinde uygun istatistiksel yöntemler kullanıldı. Bulgular: Hastaların yaş ortalamasının 63,9 yıl olduğu, %95'inin evli, %60'ının emekli, %71,7'sinin erkek ve %28,3'ünün lise mezunu olduğu saptandı. 8.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted as a randomized controlled prospective experimental study to determine the effect of integrative therapies on fatigue management and qualiy of life in cancer patients receiving immunotherapy. Materials and Methods: Research; It was conducted with 60 patients, 30 in the experimental group and 30 in the control group, who applied to the medical oncology outpatient clinic of a university hospital to receive immunotherapy treatment and met the inclusion criteria for the study. Study data were collected using the“Patient Information Form”,“FACT-G Quality of Life Scale”and“Hirai Cancer Fatigue Scale”. Appropriate statistical methods were used to analyze the data. Results: It was determined that the average age of the patients was 63.9 years, 95% were married, 60% were retired, 71.7% were male and 28.3% were high school graduates.