Sodyum nitroprussidin çilek bitkisinde sel baskını stresine karşı etkilerinin belirlenmesi
Determination of the effects of sodium nitroprusside on flooding stress in strawberry
  1. Tez No: 881101
  2. Yazar: EMRULLAH KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERVET ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bitkiler çeşitli anatomik yapıda düzenlemeler ile hipoksi stresine uyum sağlayabilmektedir. Köklerde ve/veya yapraklarda gaz boşluğu oluşumu, bitkilerin oksijen depolanmasına yardımcı olur. Nitrik oksit (NO) bitkilerde aerenkima oluşumunu tetikler. Mevcut çalışmada, sel baskını koşulları altında sodyum nitroprussidin (NO donörü olarak SNP) çilek bitkisi üzerindeki etkilerini değerlendirilmiştir. Albion çeşidi çilek bitkileri saksılara dikilmiş ve dikimden 1 ay sonra bitkilere, 100 μmol SNP çözeltisi ve sel baskını uygulanmıştır. SNP uygulamasından 2 saat sonra bitkilere sel baskını uygulanmıştır. Kontrol bitkileri optimum toprak nemi koşullarında tutulmuştur. Bitkilerin bir kısmı stres uygulandıktan 1 ve 2 gün sonra hassas bir şekilde söküm işlemi gerçekleştirilmiş ve iyi drenajlı koşullar altında 14 günlük iyileşme süreci takip edilmiştir. Çalışmanın sonunda sel baskını stresi çilek büyümesini baskılamış ve klorofil biyosentezini engellemiştir. SNP uygulaması, sel baskını koşulları altında bitki büyümesini, korteks hücre büyümesini ve ksilem iletim demeti çapını geliştirmiştir. Ayrıca SNP meyve kalite özelliklerini arttırmıştır. SNP uygulaması, stresli olmayan koşullarda sünger parankimasının dayanıklılığını güçlendirirken, stresli dönemlerde süngerimsi hücrelerin gaz üretimini artırmıştır.
Özet (Çeviri)
Plants typically adapt to hypoxia stress through various anatomical adjustments. Gas space formation in roots and/or leaves helps plants to deliver oxygen. Nitric oxide (NO) triggers aerenchyma formation in the plants. In the current experiment, we evaluated the effects of sodium nitroprusside (SNP, as a donor of NO) on strawberry under waterlogging conditions. Albion cultivar strawberry plants were planted in pots and 1 month after planting, plants underwent waterlogging stress by placing pots within plastic containers filled with either water or a 100 μmol SNP solution. Waterlogging condition was employed to the plants 2 hours later SNP treatment. Control plants were kept under optimal soil moisture conditions. Some of the plants were delicately uprooted at 1 and 2 days after imposing the stress and 14 days of recovery period was followed under well-drained condition. End of the study, waterlogging stress depressed strawberry growth and hampered chlorophyll biosynthesis. SNP treatment improved the growth, cortical cell expansion, xylem conduit diameter under waterlogging conditions. Moreover, SNP increased the fruit quality properties. SNP treatment fortified the durability of spongy parenchyma in unstressed scenarios while specifically hindering spongy cells to amplify gas production amidst stressful periods.