Exploration of the effects of hydrogen sulfide on steroidogenesis and histomorphology in the dehydroepiandrosterone-induced polycystic ovary syndrome rat model through histological and biochemical methods
Dehidroepiandrosteron ile indüklenen polikistik over sendromu sıçan modelinde hidrojen sülfid'in steroidogenez ve histomorfoloji üzerine etkisinin histolojik ve biyokimyasal yöntemler ile araştırılması
  1. Tez No: 881113
  2. Yazar: AYSUN ÖZBAY ÖNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALEV CUMBUL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Polikistik over sendromu, üreme, endokrin, metabolik sistemleri etkileyen bir hastalıktır. Hidrojen Sülfid, hücre içi sinyal iletimi, anjiyogenez, vazodilatasyon, anti-inflamatuar yanıtlar, anti-oksidan ve anti-apoptotik fonksiyonlara sahip endojen bir gazdır. Çalışmamız, DHEA tarafından tetiklenen anovulatuvar infertilite, bozulmuş foliküler gelişim ve bozulmuş steroidogenez mekanizmaları üzerinde H2S donörü NaHS'ün etkisini araştırmak için tasarlanmıştır. 30 adet yetişkin dişi sıçan; kontrol, çözgen, PCOS, NaHS ve PCOS+NaHS şeklinde 5 gruba ayrılmıştır. Kontrol grubuna herhangi bir işlem uygulanmamıştır. Çözgen grubuna 0.01 ml %95 etanol ve 0.09 ml susam yağı karışımı subkutan olarak verilmiştir. PCOS modeli, 6 mg/100 g vücut ağırlığı dozunda subkutan DHEA uygulamasıyla oluşturulmuştur. NaHS, 200 μg/kg/gün dozunda intraperitoneal olarak uygulanmıştır. DHEA, serum E2 ve progesteron seviyelerinde artışa, östrus siklusunda bozulmaya, primordiyal, primer, Graaf folikül ve korpus luteum sayısında azalmaya, sekonder, kistik ve atretik folikül sayısında artışa neden olmuştur. Aynı zamanda atretik folikül sayısındaki artışa paralel olarak folikülerde apoptozu artırmıştır. DHEA, StAR, 3β-HSD ve CYP19A1 protein ve mRNA ekspresyonlarında artışa, CBS ve CTH protein ve mRNA ekspresyonlarında azalmaya yol açmıştır. CBS ve CTH proteinlerinin granüloza hücreleri ve oositlerin sitoplazmalarında lokalize olduğu belirlenmiştir. NaHS, DHEA kaynaklı bozulan östrus siklusunu, foliküler hasarı ve apoptozu tersine çevirmiştir. Artan StAR, 3β-HSD ve CYP19A1 protein ve mRNA ekspresyonlarını düşürmüş ve azalan CBS ve CTH protein ve mRNA ekspresyonlarını artırmıştır. Çalışmamızda NaHS'ün over fonksiyonlarını düzenleyen hormonal dengeyi yeniden kurduğunu, over hasarını önlediğini ve steroidogenez bozukluğunu düzelttiğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Polycystic ovary syndrome is a disease that affects the reproductive, endocrine and metabolic systems. Hydrogen Sulfide is an endogenous gas that possesses intracellular signaling, angiogenesis, vasodilation, anti-inflammatory responses, antioxidant activities and anti-apoptotic processes. Our study is designed to investigate the effect of the H2S donor NaHS on anovulatory infertility, impaired follicular development and disrupted steroidogenesis mechanisms induced by DHEA. Thirty adult female rats were categorized into five groups: control, vehicle, PCOS, NaHS and PCOS+NaHS, respectively. The control group underwent no interventions. The vehicle group received a subcutaneous mixture of 0.01 ml 95% ethanol and 0.09 ml sesame oil. The PCOS model was created with subcutaneously administration of DHEA at a dose of 6 mg/100 g body weight. NaHS was administered intraperitoneally with a dose of 200 μg/kg/day. DHEA resulted in elevated serum E2 and serum progesterone levels, disturbance in the estrus cycle, a decrease in primordial, primary, Graafian follicle and corpus luteum numbers and an increase in secondary, cystic and atretic follicle numbers. It also increased apoptosis in follicles in parallel with the increase in atretic follicle numbers. DHEA has led to an increase in the protein and mRNA expressions of StAR, 3β-HSD and CYP19A1, while causing a decrease in the protein and mRNA expressions of CBS and CTH. The localization of CBS and CTH proteins in granulosa cells and oocytes has been identified. NaHS has reversed the disrupted estrus cycle, follicular damage and apoptosis induced by DHEA. It has reduced the increased expressions of StAR, 3β-HSD and CYP19A1 at both protein and mRNA levels and increased the decreased expressions of CBS and CTH at both protein and mRNA levels. In our study, we believe that NaHS reinstates the hormonal balance, prevents ovarian damage and corrects disorders in steroidogenesis.