Türkiye'deki siyasi skandal algısı üzerine bir araştırma
A study on the perception of political scandals in Turkey
  1. Tez No: 881122
  2. Yazar: HANİFE SENA GÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSLAM CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
Toplumun ahlaki değer yargıları her alanda kendini var ederek düzeni korumuştur. Skandal da bu korumaya karşı toplumun tepkisi çeken normsuzlukları içermektedir. Siyasi skandal, devletin belli kademesinde bulunan bürokratların, ahlaki kurallara uymayan davranışlarından oluşmuştur. Yolsuzluk, taciz, rüşvet gibi olaylar siyasetin içerisinde yaşanırken toplum, normlarını korumak amacıyla belli tepkilerde bulunmuştur. Bu tepkiler, toplumların içinde bulundukları geleneklere, dini yapılara, ahlaki sınırlılıklarına göre değişkenlik göstermiştir. Siyasetçilerin davranışları toplumu temsil ederken, toplumun değer yargılarının dışına çıkılmasın da kamuoyu tarafından güvensizliğe, siyasi lidere karşı saygılarını kaybetmelerine, adalet duygularının sarsılmasıyla siyasi desteğin azalmasına yol açmıştır. Böylece siyasi kişi demokratik devletler tarafından daha kolay yargılanabilmiş ve cezalandırılmıştır. Türkiye'de oluşan siyasi skandalların demokratikleşmeyle beraber açığa çıkmasıyla skandalların Türk toplumu tarafından nasıl değerlendirildiği incelenmiştir. Türk kamuoyunda devlet ve toplum arasındaki birlik dikkat çekmiştir. Türkiye'de kamuoyuna sunulan siyasi skandalların çalışması az olduğundan dolayı konunun özgünlüğünü oluşturmaktadır. Siyasi skandalın seçmen davranışının ilişkisel ve genelleştirilmiş güven durumuna karşı süreci incelenmiştir. 21 kişiyle yapılan nitel araştırmayla derinlemesine mülakat gerçekleştirilmiş, Türkiye'de yaşanan skandalların tepkisi ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
The moral value judgments of society have preserved order by existing themselves in every field. The scandal also includes the norms of non-normality that attract the reaction of society against this protection. The political scandal consists of the behavior of bureaucrats at a certain level of the state who do not comply with moral rules. While events such as corruption, harassment, bribery have been taking place in politics, society has made certain reactions in order to protect its norms. These reactions have shown variability according to the traditions, religious structures and moral limitations of the societies in which they are located. The behavior of politicians, while representing the society, has led to distrust by the public, loss of respect for the political leader, and a decrease in political support due to the shaking of feelings of justice, even if they do not go beyond the value judgments of society. Thus, the political person could be judged and punished more easily by democratic states. As the political scandals that have occurred in Turkey have been exposed with democratization, how the scandals have been evaluated by Turkish society has been examined. The unity between the state and society has attracted attention in the Turkish public opinion.Dec. Since there are few studies of political scandals presented to the public in Turkey, it constitutes the originality of the subject. The process of the voter behavior of the political scandal against the relational and generalized trust state has been examined. An in-depth interview was conducted with a qualitative research conducted with 10 people, and the reaction of the scandals in Turkey was measured.