Yaşlı hastalarda katarakt cerrahisi sonrası düşme riskinin düşme korkusu üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of fall risk on fear of falling after cataract surgery in elderly patients
  1. Tez No: 881123
  2. Yazar: ASLIHAN ÇEVİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Katarakt, genellikle yaşın ilerlemesiyle ortaya çıkan, yaşlılarda görme bozukluğuna ve ilişkili olarak düşme riskine neden olan önemli küresel bir sorundur. Bu araştırma, 65 yaş ve üzeri hastalarda katarakt cerrahisi sonrası erken dönemde düşme riskinin düşme korkusu üzerine etkisinin değerlendirilmesi amacıyla tanımlayıcı olarak sürdürüldü. Araştırma, İstanbul'da bulunan bir eğitim ve araştırma hastanesinin göz hastalıkları kliniğinde günübirlik katarakt cerrahisi geçiren yaşlı hastalar üzerinde gerçekleştirildi. Veriler, Ekim-Aralık 2023 tarihleri arasında Hasta Tanılama Formu, Delmarva Vakfı Tarafından Geliştirilen Düşme Riski Değerlendirme Ölçeği ve Uluslararası Düşme Etkinlik Ölçeği ile toplandı. Araştırma kapsamında hastaların yaş ortalaması 74,69±5,89 olup %51,5'i kadındı. Hastaların düşme risk düzeyi puan ortalaması 7,22±2,39 (orta düzey), düşme korku düzeyi puan ortalaması 26,72±9,35 (orta düzey) olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Cataract is a major global problem that usually occurs with the progression of age, causing visual impairment in the elderly and an associated risk of falling. This research was carried out descriptively to evaluate the effect of fall risk in the early period after cataract surgery on the fear of falling in patients aged 65 and older. The study was conducted on elderly patients who underwent cataract surgery as a day-case procedure at the ophthalmology clinic of a training and research hospital located in Istanbul. Data were collected between October - December 2023 using the Patient Information Form, the Fall Risk Assessment Scale developed by the Delmarva Foundation and the International Fall Efficacy Scale. The average age of the patients was 74.69±5.89 and 51.5% were female. The mean fall risk level of the patients was determined to be 7.22±2.39 (moderate level) and the mean fear of falling score was 26.72±9.35 (moderate level).