Elektronik sporların olimpiyat oyunlarına kabul edilmesine yönelik nitel bir analiz: Paydaşların bakış açıları
A qualitative analysis of the admission of electronic sports to the olympic games: Stakeholders' perspectives
- Tez No: 881121
- Danışmanlar: DR. CEM TINAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Elektronik sporlar (e-spor), son yıllarda hızla büyüyen ve popülerleşen bir fenomen haline gelmiştir. Elektronik sporlar, geleneksel spor alanlarının yanı sıra piyasa değeri, geniş bir hayran kitlesi ve oyuncu tabanına sahip olmasıyla dikkat çekmektedir. Gelişimin her geçen gün büyüyorken, inovasyondan fayda sağlamak olasıdır. Dijitalleşmenin etkisiyle ortaya çıkan e-spor rekabet ortamında, takım sporlarının profesyonelce oynanması üzerine değer kazanmıştır. Olimpiyat Oyunları gibi büyük uluslararası etkinliklerin geleneksel sporlarla sınırlı kalmadığı, e-sporların dikkate alındığı günümüzde, e-sporların olimpiyat oyunlarına dahil edilme süreci önem arz etmektedir. Çalışmanın amacı kısa süre içerisinde kendi izleyici kitlesini sanal ortamda ortaya çıkaran e-spor ekosistemini inceleyerek, olimpiyat oyunlarına kabul edilme sürecini olası etkilerini ve bu alandaki gelişmeleri değerlendirmektir. Nitel araştırma yöntemleri kullanılarak yapılan bu çalışmada araştırma evrenini oluşturan paydaş gruplarını e-spor yöneticisi, olimpiyat komitesi ve spor yöneticileri ile e-sporu nasıl tanımladıkları, olimpiyat oyunlarına dahil edilme sürecine yönelik görüşlerini anlamak amacıyla yapılmıştır. Veriler ''yapılandırılmış görüşme'' yöntemiyle gerçekleştirilerek derinlemesine görüş elde edilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Electronic sports (e-sports) has become a rapidly growing and popularized phenomenon in recent years. In addition to traditional sports, electronic sports are notable for their market value, large fan base and player base. With development growing every day, it is possible to benefit from innovation. E-sports, which emerged with the effect of digitalization, has gained value in the competitive environment on the professional playing of team sports. Today, when major international events such as the Olympic Games are not limited to traditional sports, but e-sports are taken into consideration, the process of including e-sports in the Olympic Games is important. The aim of the study is to examine the e-sports ecosystem, which has emerged its own audience in the virtual environment in a short time, and to evaluate the possible effects of the process of acceptance to the Olympic Games and the developments in this field. This study, which was conducted using qualitative research methods, was conducted with the stakeholder groups that make up the research population, e-sports managers, Olympic Committee and sports managers, to understand how they define e-sports and their views on the process of inclusion in the Olympic Games. The data were collected through“structured interviews”to obtain in-depth opinions.