Authentication in ATM/ITM machines using iris recognition biometrics
ATM/ITM makinelerinde iris biyometrisiyle kimlik doğrulaması
- Tez No: 881148
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUNUS EMRE SELÇUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Özet—Biyometrik tanımlama, iris özellikleri ve karakteristiklerini içeren birçok kimlik doğrulama sistemini kapsayan bir yöntemdir. Bir kişinin iris ve pupillasındaki minik piksellerin davranışı çıkarılabilir ve ATM/ITM makinelerinde kimlik doğrulama için benzersiz bir şekilde kullanılabilir. Bu çalışmada, daha yüksek doğruluk ve başarıya ulaşmak hedeflenmektedir. Daugman algoritmasının, diğer algoritmalara kıyasla iris biyometrisinin daha hızlı ve daha doğru bir şekilde uygulanmasına olanak tanıyabildiğini bulduk. Bu, ATM/ITM kullanıcılarının hesaplarına rahatça erişmelerine ve kart veya PIN'e gerek olmadan kimlik doğrulamalarını iris biyometrilerini kullanarak gerçekleştirmelerine olanak tanıyacaktır. Bu tür bir sistem aynı zamanda programlarda ulusal kimlik haklarını doğrulamak için kullanılabilir. Ayrıca, böyle bir sistem, sahte faaliyetleri en aza indirirken sosyal yardımlar, sübvansiyonlar ve diğer haklara erişimi artırabilir [1].
Özet (Çeviri)
Abstract—Biometric identification is a method that encompasses many types of authentication systems, including iris features and characteristics. The behaviour of the tiny pixels in a person's iris and pupil can be extracted and uniquely used for authentication in ATM/ITM machines. In this study, achieving higher accuracy and success is the goal. We have found out that the Daugman algorithm can enable the implementation of iris biometrics in a faster and more accurate way compared to other algorithms. This will allow ATM/ITM users can comfortably access their accounts and make transactions without the need for a card or PIN, while authenticating their identity in the machines using their iris biometrics. Such a system can also be used to authenticate national ID entitlement in programmes. Furthermore, such a system can enhance the accessibility of social benefits, subsidies, and other entitlements while minimizing fraudulent activities [1].