ATM forum güvenlik belirtimlerinin incelenmesi ve ATM-TCP/IP ortamı için çok katmanlı ATM güvenlik modeli
An Investigation of ATM forum security specifications and a multi-layer ATM security model for TCP/IP over ATM (MLASM-t)
  1. Tez No: 97787
  2. Yazar: MUSTAFA ALPER BOTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜNAL YARIMAĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
IV ÖZET Günümüz bilgisayar ağlarında, yüksek aktarım hızı ve servis kalitesi özellikleri nedeniyle geniş bir kullanım alanı bulan Asynchronous Transfer Mode (ATM) teknolojisinin çeşitli yönlerden güvenlik açıkları bulunmaktadır. ATM güvenliğinin sağlanmasına yönelik araştırma ve geliştirme çabaları devam etmektedir ve bu konuda yapılmış olan en önemli çalışma ATM Forum kuruluşuna aittir. Bu tez çalışmasının amaçları, öncelikle ATM Forum güvenlik modelinin başarımını benzetim yöntemiyle ölçmek, ATM ağlarının güvenliğini sağlamaya yönelik yeni bir güvenlik modeli oluşturmak ve yeni modelin de başarımını benzetim yöntemiyle ölçerek, iki model arasında karşılaştırma yapmaktır. Tez kapsamında yapılacak benzetimler için, yeni bir ATM benzetim yazılımı geliştirilmiştir. Yapılan benzetimlerin sonucunda, güvenlik konusunun ATM başarımı üzerinde, özellikle yüksek hızlı bağlantılarda, olumsuz etkileri gözlenmiştir. Yapılan çalışma sonucunda, gizlilik servisinin donanım temelli uygulamalarla verilmesi, bütünlük ve kimlik doğrulama servislerinin ise, TCP/IP ortamlarında, bu protokol tarafından sağlanan güvenilirlik özelliklerinden yararlanacak şekilde, ATM-AAL katmanından soyutlanması gerektiği görüşüne varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Asynchronous Transfer Mode (ATM) technology, which has high transfer rate, quality of service properties and a great acceptance in today's computer networks, has various security weaknesses. The research and development efforts for securing ATM protocol is an on-going process and the most important study on this topic has been done by ATM Forum. The goals of this work was to simulate and observe the performance of ATM Forum security model, to define a new security model for ATM networks, to simulate the new model and, finally, to compare the simulation results of these two models. For the simulations, a new, ATM simulation software has been developed within this work. During the security model simulations, negative effects of security implementations on ATM performance has been observed, especially on high speed connections. The outcome of the work stresses that, hardware encyption techniques should be deployed for confidentiality services, and integrity with authentication services must be isolated from the ATM-AAL layer, while maximizing the usage of reliability properties of TCP/IP protocol in TCP/IP implementations.