The relationship between metacognition and emotion regulation skills in adolescents and parental psychopathologies
Ergenlerde metakognisyon ve duygu düzenleme becerilerinin ebeveyn psikopatolojileri ile ilişkisi
- Tez No: 881149
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN ZAHMACIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Nöroloji, Psikiyatri, Psikoloji, Neurology, Psychiatry, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinirbilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinirbilim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada ebeveynlerin sahip olduğu psikopatolojilerin, çocuklarında metakognitif becerileri ve duygu düzenleme becerilerine etkilerini incelemek amaçlanmıştır. Metakognisyon, kişinin bilişsel süreçlerini düzenleyen ve değerlendiren üst düzey bilişsel bir yapıdır. Duygu düzenleme, kişinin duygularının dışsal ve içsel faktörlere bağlı olarak düzenlenmesi, yönetilmesi gibi birçok amaç için hizmet eder. Metakognisyon ve duygu kavramları bireyin dış dünyayı anlamlandırması ve kendi içsel süreçlerinin farkındalığı için önemli role sahiptir. Duygular ve bilişsel süreçler amigdala, ventral tegmental alan ve orbitofrontal korteks de dahil olmak üzere çeşitli beyin bölgelerini içerir. Bu alanlar, uyaranları değerlendirmek için birlikte çalışır. Güncel teoriler, duygu düzenleme ve metakognitif beceriler arasındaki bağlantıya vurgu yapmaktadır. Ebeveyn ruh sağlığı, çocuklarının duygu regülasyonlarını ve başa çıkma stratejilerini birçok faktör de dahil olmak üzere etkilemektedir. Hem genetik hem de çevresel faktörler, çocukların duygusal, bilişsel ve metakognitif gelişimini şekillendirmede önemli rol oynar. Bu çalışmada karmaşık bir süreç olan ergenlik dönemindeki bireylerde metakognisyon ve duygu düzenleme becerilerinin ebeveyn psikopatolojileri ile ilişkisi araştırılmıştır. Uygun ölçeklerle hazırlanmış anketler, 12-18 yaş arası çocuklara ve ebeveynlerine verilmiştir. Araştırmaya 12-18 yaş arası 80 ergen ve onların 80 ebeveyni olmak üzere toplam 160 katılımcı dahil edilmiştir. Anketin hazırlanmasında sosyodemografik bilgi formu, SCL-90-R, Çocuk ve Ergenler için Metakognisyon Anketi ve Ergenler için Duygu Düzenleme Ölçeği kullanılmıştır. Sonuçlar, ebeveynlerin psikopatolojilerinin çocuğun duygu düzenleme becerileri üzerindeki etkisini kısmen doğrulamıştır. Ancak metakognitif beceriler üzerindeki etki tam olarak kanıtlanamamış, bu da daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu göstermiştir. Bazı ergen duygu düzenleme beceri parametreleri ile metakognitif beceri parametreleri arasındaki ilişki de kısmen doğrulanmıştır. Ebeveynlerin sosyoekonomik durumunun çocuğun metakognitif becerileri üzerindeki etkisi kanıtlanamamıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effects of parental psychopathologies on their children's metacognitive skills and emotion regulation abilities. Metacognition is a high-level cognitive structure that regulates and evaluates an individual's cognitive processes. Emotion regulation refers to the management and modulation of emotions in response to external and internal factors and serves various purposes. The concepts of metacognition and emotion play a significant role in how individuals understand the external world and become aware of their internal processes. Emotions and cognitive processes involve various brain regions, including the amygdala, ventral tegmental area, and orbitofrontal cortex work together to evaluate stimuli. Current theories emphasize the link between emotion regulation and metacognitive skills. Parental mental health impacts their children's emotion regulation and coping strategies, influenced by various factors including both genetic and environmental factors. This study investigates the relationship between metacognition and emotion regulation skills in adolescents and parental psychopathologies during the complex period of adolescence. Surveys prepared with appropriate scales were administered to participants aged 12-18 years and their parents. 160 participants, consists of 80 adolescents between the ages of 12-18 and their 80 parents participated the study. The survey's preparation involved a sociodemographic information form, the SCL-90-R, the Metacognition Questionnaire for Children and Adolescents, and the Emotion Regulation Scale for Adolescents. The results partially confirmed the impact of parental psychopathologies on the child's emotion regulation skills. However, the effect on metacognitive skills could not be fully substantiated, indicating the need for further research. The relationship between certain adolescent emotion regulation skill parameters and metacognitive skill parameters was also partially confirmed. The influence of parent's socioeconomic status on the child's metacognitive skills of adolescents could not be proven.