Taraftar ve Türk futbol kulüpleri iletişiminde Twitter'ın rolü: Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray taraftarları üzerinden analizi
The role of Twitter in communication between fan and Turkish football clubs: Analysis of Beşiktaş, Fenerbahçe and Galatasaray fans
  1. Tez No: 881157
  2. Yazar: ETHEM BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeni Medya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Spor organizasyonları içerisinde futbolun yeri her zaman apayrıdır. Diğer spor dalları karşısında da kıyaslanamayacak kadar bariz bir üstünlüğü göze çarpmaktadır. Bu yüzden futbol, insanların en çok konuştukları bir konu olmakla birlikte medya aracılığıyla da ilgiyle takip ettikleri bir gündem maddesi olmaktadır. Sosyal medyanın insan hayatına girmesiyle birlikte bu mecralarda en çok konuşulan konulardan biri de futbol olmaktadır. İnsanlar futbola dair düşüncelerini paylaşabilecekleri bir yer bulmuşlar ve bunu da etkili bir biçimde kullanma fırsatı yakalamışlardır. Taraftarların sosyal medya platformlarından biri olan Twitter'da dile getirdikleri düşünceler“trend topic”olabilmektedir. Trend topic kavramı, hangi konuların daha çok konuşulduğunu ve daha popüler olduğunu anahtar kelimeler üzerinden bize kolayca gösterebilmektedir. İnsanların paylaştıkları düşünce ve içerikler çok kısa sürede Twitter'da yayılarak birçok kişiye aktarılmakta ve kişiler arasında bir etkileşim yaratabilmektedir. Son yılların önde gelen tartışmalarından birisi de futbol kulüpleri ile taraftarlar arasında yaşanan iletişim biçiminin değişmesidir. Günümüzde iletişimin yeni adresi olan sosyal medyanın hayatımıza girmesiyle her sektörde olduğu gibi futbolda da bir takım değişiklikler meydana gelmiştir. Futbol kulüpleri ile taraftarlar arasındaki iletişim şekli geleneksel medyaya kıyasla özellikle sosyal medya platformu olan Twitter etrafında şekillenmeye başlamıştır. Geleneksel medyada pasif konumda olan taraftarlar, sosyal medyanın etkisiyle aktif konuma geçmişlerdir. Taraftarların Twitter üzerinden ifade ettikleri düşüncelerin gündem yaratması, futbol kulüplerinin de dikkatini çekmeyi başarmıştır. Gündem olan olumlu veya olumsuz düşünceler, kulüp yöneticilerini etki altına alabilmekte ve ilerleyen süreçlerde kulüp yöneticilerinin kulüp içerisinde alacağı herhangi bir kararı da etkileyebilmektedir. Bu sebeple de futbol kulüplerinin yöneticileri, ılımlı bir ortam yaratabilmek amacıyla taraftarlarını hoşnut edecek alternatif kararlara yönelebilmektedir. Alınan bu kararlar neticesinde de kulüp yöneticileri, taraftarlarca verilen tepkileri Twitter üzerinden kendileri de takip edebilme imkânı bulabilmektedir. Taraftarların Twitter'daki paylaşımlarının ve içeriklerinin futbol kulüpleri üzerinde önemli etkileri olması çalışmamın ana konusunu oluşturmuştur. Bu yüzden yeni iletişim dili olan Twitter'ın Türk futbol kulüplerini nasıl etkilediği, bu etkilerin olumlu ve olumsuz yönlerini, kulüp ve taraftarlar arasındaki etkileşimi, kulüplerin Twitter'daki ilişkilerini ve bazı olaylar üzerinden Twitter'ın kulüpler üzerindeki rolünü okuyuculara aktarmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The place of football in sports organizations is always different. It has an incomparable superiority over other sports branches. For this reason, football is a topic that people talk about the most, but also an agenda item that they follow with interest through the media. With the introduction of social media into human life, one of the most talked about topics in these media is football. People have found a place where they can share their thoughts on football and have the opportunity to use it effectively. The opinions expressed by the fans on Twitter, one of the social media platforms, can become a“trend topic”. The trend topic concept can easily show us which topics are talked about more and which are more popular through keywords. Thoughts and content shared by people spread on Twitter in a very short time and are transmitted to many people and can create an interaction between people. One of the leading debates of recent years is the change in the way of communication between football clubs and fans. Today, with the introduction of social media, the new address of communication, into our lives, some changes have occurred in football as well as in every sector. The way of communication between football clubs and fans has started to take shape especially around the social media platform Twitter, compared to the traditional media. The fans, who were passive in the traditional media, became active with the effect of social media. The fact that the opinions expressed by the fans on Twitter created the agenda has also attracted the attention of football clubs. Positive or negative thoughts that are on the agenda can influence club managers and affect any decision that club managers make within the club in the future. For this reason, the managers of football clubs can turn to alternative decisions that will please their fans in order to create a moderate environment. As a result of these decisions, club managers have the opportunity to follow the reactions of the fans themselves on Twitter. The main subject of my study is that fans' shares and content on Twitter have significant effects on football clubs. Therefore, it aims to convey to the readers how Twitter, the new communication language, affects Turkish football clubs, the positive and negative aspects of these effects, the interaction between the club and the fans, the competition of the clubs on Twitter and the role of Twitter on clubs through some events.