Malatya'da yüzme yapan bireylerin yüzme sporunu tercih etme nedenleri, ileriye dönük beklentileri ve umutları
Reasons for swimming individuals in malatya to choose swimming, their future expectations and hopes
  1. Tez No: 881164
  2. Yazar: ADIGÜZEL GÜLLÜKOPAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ŞAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu araştırmanın amacı yüzme yapan bireylerin yüzme sporunu tercih etme nedenleri, ileriye dönük beklentileri ve umutlarının incelenmesidir. Bu araştırmaya Malatya ilinden 10-13 yaş arasında 200 kadın ve erkek yüzme sporcusu katılmıştır. Bu araştırmada 2 farklı ölçüm aracı kullanılmıştır. Birinci olarak anket formu ile Yüzme sporcularının yüzme sporuna başlama nedenleri, yüzme sporu ile uğraşma sebepleri ve yüzme sporundan beklentileri cinsiyet, maddi gelir düzeyi ve kardeş sayısına göre değişkenlerle incelenmiştir. İkinci olarak sürekli umut ölçeği uygulanmıştır. Sürekli umut ölçeğinde Alternatif Yollar Düşüncesi ve Eyleyici Düşünce alt boyutları cinsiyet, maddi gelir düzeyi ve kardeş sayısına göre değişkenlerle incelenmiştir. Yüzme branşı ile uğraşan 103'ü kadın, 97'si erkek olmak üzere toplam 200 sporcuya ulaşılmıştır. Verilerin analizinde betimleyici istatistiklerin normallik testi yapılmış, verilerin normal dağıldığının anlaşılması üzere, bağımsız iki grup ortalamalarını karşılaştırılmış tek yönlü varyans analizi (ANOVA) testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the reasons why swimming individuals prefer swimming, their future expectations and hopes. 200 male and female swimming athletes between the ages of 10-13 from Malatya participated in this research. Two different measurement tools were used in this research. Firstly, with a survey form, the reasons why swimming athletes started swimming, their reasons for engaging in swimming and their expectations from swimming were examined with variables according to gender, financial income level and number of siblings. Secondly, the trait hope scale was applied. In the permanent hope scale, the Alternative Ways Thought and Activist Thought sub-dimensions were examined with variables according to gender, financial income level and number of siblings. A total of 200 swimming athletes, 103 women and 97 men, were reached. In the analysis of the data, the normality test of descriptive statistics was performed, and a one-way analysis of variance (ANOVA) test was applied to compare the means of two independent groups to understand that the data were normally distributed.