التجنيس والمزيد' للإمام برهان الدين المرغيناني دراسة وتحقيق: من كتاب النكاح إلى نهاية باب الظهار'
Burhânüddîn el-Mergînânî'nin 'et-Tecnîs ve'l-Mezîd' adlı eserinin nikâh kıtabının başlangıcından zıhâr babının sonuna kadar tahkik ve değerlendirmesi / Critical edition and analysis of 'at-Tajnis va'l-Mazid' of Burhān al-Dīn al-Marghīnānī: From the beginning of the book of 'Marriage' to the end of the chapter of 'zıhar'
  1. Tez No: 881163
  2. Yazar: İSMAİL KADİROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MOHAMMAD HAMMAM ABDELRAHIM MELHEM MOHAMMAD HAMMAM ABDELRAHIM MELHEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Bu tez,“Burhânüddîn el- Mergînânî'nin ”et-Tecnîs ve'lMezîd“ Adlı Eserinin kapsamlı bir çalışmasıdır. Hanefi mezhebinin en önemli kitaplarının çoğunun alıntılandığı fetva koleksiyonları ve fıkıh kitapların en önemli ve alimler ve müftüler için bir referans ve Kaynak olarak bilinmektedir. Bu çalışmanın amacı ise: ilim ve ehline ve İslami kütüphanelere hizmet olarak sunmak ümidiyle kitabı yazarının biçimine en yakın biçimde yayınlanmasında katkıda bulunmaktır. Araştırma bir giriş ve iki bölümden oluşmaktadır: Giriş: makalenin önemini, araştırmanın seçilme nedenlerini, amaçlarını ve planını içermektedir. Birinci bölüm: değerlendirme hakkında: Müellifin tercümesi: hayatı, şeyhleri, talebeleri, akademik rütbesi, eserleri, kitabın adı ve müellifine atfedildiğinin belgelenmesi ve konuya yaklaşımı yer almaktadır. İkinci bölüm: ”et-Tecnîs ve'lMezîd" Adlı Eserinin, Nikâh Kitabının Başlangıcından Zıhâr Babının Sonuna Kadar Tahkikidir ve el yazmamızda yer alan sembollerin kısa bir tercümesi sunulmuştur ve araştırmanın sonunda teknik indekslere de yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is a comprehensive study of“ Burhān al-Dīn al-Marghīnānī 's Work Named ”at-Tajnis va'l-Mazid“. It is known as the most important collection of fatwas and fiqh books, from which most of the most important books of the Hanafi sect are cited, and a reference and source for scholars and muftis. The purpose of this study is to contribute to the publication of the book in the form closest to its author, with the hope of providing it as a service to scholars and Islamic libraries. The research consists of an introduction and two parts: The introduction includes the importance of the article, the reasons for choosing the research, its aims and plan. First part: about evaluation: Translation of the author: her life, sheikhs, students, academic rank, works, the name of the book and documentation of its attribution to its author and her approach to the subject are included. The second part: The Investigation of Her Work Named ”at-Tajnis va'l-Mazid " from the Beginning of the Book of Nikah to the End of the Chapter of Zıhâr, and a brief translation of the symbols in the manuscript and technical indexes are also included at the end of the research.