Okul öncesi eğitim programının ve öğretmenlerinin 21. yüzyıl becerileri açısından incelenmesi: Bir karma yöntem araştırması
Examination of preschool education curriculum and teachers in terms of 21st century skills: A mixed method research
- Tez No: 881165
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NERMİN KARABACAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmada, okul öncesi eğitim programının ve öğretmenlerinin 21. yüzyıl becerileri açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda araştırmada, karma araştırma yöntemlerinden sıralı açıklayıcı karma yöntem tasarımı kullanılmıştır. Araştırma, 2023-2024 eğitim öğretim yılında Aydın, Artvin, Bayburt, Bursa, İstanbul ve Rize illerinde yürütülmüştür. Araştırmanın, nicel boyutundaki örnekleminin belirlenmesinde Aydın, Artvin, Bayburt, Bursa, İstanbul ve Rize illerindeki kamuya ait özel eğitim uygulama anaokulu, anasınıfı ve anaokullarında görev yapan okul öncesi kurum çalışanlarından okul yöneticileri ve öğretmenleri olmak üzere toplamda 220 katılımcı örneklem grubunu oluşturmuştur. Araştırmanın, nitel boyutundaki katılımcıların belirlenmesinde 2024 akademik yılında kamuya ait üniversitelerde görev yapan okul öncesi 21. yüzyıl becerileri çalışan toplamda altı akademisyen katılımcı çalışma grubunu oluşturmuştur. Araştırmanın örneklem grubunda bulunan okul öncesi okul yöneticileri ve öğretmenlerine 'Çok Boyutlu 21. Yüzyıl Becerileri Ölçeği' uygulanarak araştırmanın nicel verileri toplanmıştır. Elde edilen nicel veriler, IBM 24 SPSS programı ile çözümlenmiştir. Çalışma grubunda bulunan akademisyen grubuna yönelik görüşme formları hazırlanmıştır. Araştırmanın verileri yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla toplanmıştır. Veriler, betimsel içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırmada erkek katılımcılarının, kadın katılımcılara göre bilgi ve teknoloji okuryazarlığı becerileri, problem çözme becerileri, girişimcilik ve inovasyon becerileri, sorumluluk ve liderlik becerileri ve kariyer bilincinin daha yüksek olduğu belirlenmiştir. 1-5 yıllık mesleki kıdemli iş hayatında çalışanların 11-15 yıllık mesleki kıdemli iş hayatında çalışanlara göre girişimcilik ve inovasyon becerilerine sahip olma durumu olumlu yönde farklılaşmaktadır. Öğrenim durumuna göre yüksek lisans mezunlarının, bilgi ve teknoloji okuryazarlığı becerileri, girişimcilik ve inovasyon becerileri ve kariyer bilinci lisans mezunlarına göre yüksektir. Okul öncesi eğitim kurumları çalışanlarının girişimcilik ve inovasyon becerileri arttıkça sorumluluk ve liderlik becerilerinin ve kariyer bilincinin artarken sorumluluk ve liderlik becerileri arttıkça kariyer bilinci düzeyleri de artmaktadır. Bu araştırmada, 2013 okul öncesi programının kazanımların düşünsel gelişimi sağlayamadığı öğrenme ortamlarının geliştirilmesi gerektiği, öğrenme ortamlarına; eleştirel düşünme ve akıl yürütme etkinlikleri ekleme, yaş düzeyine uygun düzenleme, yaratıcılığı geliştirecek etkinlikler yapma, deney ve açık hava etkinlikleri ve hayal gücünü geliştiren etkinliklerinin eklenmesi gerektiği belirlenmiştir. Araştırma sonuçları bağlamında okul öncesi programının eğitimdeki güncel 21. yüzyıl becerileriyle desteklenerek güncellenmesine eşdeğer olarak okul öncesi eğitim kurumları çalışanlarının hizmet öncesi eğitimde 21. yüzyıl becerileriyle donanık yetiştirilmesi gerektiği önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research aimed to examination of preschool education curriculum and teachers in terms of 21st century skills for this purpose, sequential explanatory mixed method design, one of the mixed research methods, was used in the research. The research was conducted in Aydın, Artvin, Bayburt, Bursa, İstanbul and Rize provinces in the 2023-2024 academic year. In the research, criterion sampling method, one of the purposeful sampling methods, was used. In determining the sample in the quantitative dimension of the research, the presence of preschool administrators and teachers working in kindergartens and public special education practice kindergartens in Aydın, Artvin, Bayburt, Bursa, Istanbul and Rize provinces was taken as a criterion, and a total of 220 participants constituted the sample group. In determining the participants in the qualitative dimension of the research, a total of 6 academicians working in public universities in the 2024 academic year and studying 21st century skills in preschool constituted the study group. The quantitative data of the study were collected by applying the 'Multidimensional 21st Century Skills Scale' to preschool school administrators and teachers in the sample group of the study. The quantitative data obtained were analyzed using IBM 24 SPSS program. Interview forms were prepared for the academician group in the study group. The data of the study were collected through a semi-structured interview form. The data were analyzed by descriptive content analysis method. In the study, it was determined that male participants had higher information and technology literacy skills, problem solving skills, entrepreneurship and innovation skills, responsibility and leadership skills, and career awareness than female participants. Entrepreneurship and innovation skill levels of the employees of preschool education institutions differed according to professional seniority. Master's degree graduates had higher levels of information and technology literacy skills, entrepreneurship and innovation skills and career awareness than bachelor's degree graduates. As the information and technology literacy skill levels of the employees of preschool education institutions increased, their entrepreneurship and innovation skills, responsibility and leadership skills and career awareness also increased; as their problem-solving skill levels increased, their entrepreneurship and innovation skills, responsibility and leadership skills and career awareness levels also increased. As the entrepreneurship and innovation skills of the employees of preschool education institutions increased, their responsibility and leadership skills and career awareness also increased; as their responsibility and leadership skills increased, their career awareness levels also increased. In this study, it was determined that the learning outcomes of the 2013 preschool program could not provide intellectual development and self-care skills, learning environments should be improved, and critical thinking and reasoning activities, arrangements according to the age level, activities to develop creativity and imagination, and experiments and outdoor activities should be added to learning environments. In the context of the research results, it was suggested that pre-school educators should be trained to be equipped with 21st century skills through pre-service and in-service trainings, and the pre-school program should be updated by supporting it with the current 21st century skills in education.