Investigating conversion from mild cognitive impairment toAlzheimer's disease using latent space manipulation
Saklı uzay manipülasyonu kullanarak hafif bilişsel bozukluktan Alzheimer hastalığına dönüşümün incelenmesi
  1. Tez No: 881183
  2. Yazar: DENİZ SEZİN AYVAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İNCİ MELİHA BAYTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
İlerleyici bir nörolojik bozukluk olan Alzheimer hastalığı (AH), dünya çapında milyonlarca insanı etkileyen demansın en yaygın nedenidir. Konuşma ve hafıza gibi bilişsel yetenekleri ciddi şekilde etkiler. Çok yönlü etkileri nedeniyle hastalığın heterojen bir ilerleme örüntüsüne sahip olması, hastanın bilişsel bozukluk düzeyini takip etmeyi zorlaştırmaktadır. Hafif Bilişsel Bozukluk (HBB), AH'den önce bir ara aşama olarak kabul edilir. HBB'den AH'ye dönüşümün erken tahmin edilmesi, hastalığın ilerlemesinin yavaşlatılması ve uygun tedavilerin geliştirilmesi için gerekli önlemlerin alınması açısından büyük önem taşımaktadır. HBB hastalarında AH'nin erken tahmin edilmesi sorunu, sıklıkla bir sınıflandırma problemi olarak ortaya konulmuştur. Ancak sınıflandırma modelleri HBB'den AH'ye geçişin altında yatan nedenleri açıklamakta yeterli olmayabilir. Bu tez, HBB'den AH'ye dönüşümün altında yatan nedenleri ve risk faktörlerini araştırmak için sezgisel bir çerçeve önermektedir. Önerilen derin öğrenmeye dayalı çerçeve, bir HBB hastası için AH tanısına yönelik temel talimatları elde etmek ve hastalığın ilerlemesi sırasında hastanın niteliklerinde meydana gelen değişiklikleri analiz etmek için saklı uzay manipülasyon tekniklerini kullanır. Önerilen çerçevenin öngörme yeteneği, HBB ve AH hasta verisi ile eğitilmiş bir değişimsel otokodlayıcının saklı uzayındaki manipülasyonun büyüklüğünü, daha sonraki aşamalarda dönüşüm olasılığı ile ilişkilendirerek değerlendirilir. Deneysel sonuçlar, halka açık ve yaygın olarak kullanılan iki AH nörogörüntüleme veri kümesinde umut verici nicel ve nitel sonuçlar göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Alzheimer's disease (AD), a progressive neurological disorder, is the most common cause of dementia, affecting millions worldwide. It severely affects cognitive abilities, such as speech and memory. Due to its multi-modal effects, the disease has a heterogeneous progression pattern, which makes tracking the patient's cognitive impairment level challenging. Mild Cognitive Impairment (MCI) is considered an intermediate stage before AD. Early prediction of the conversion from MCI to AD is crucial to taking necessary precautions for decelerating the disease progression and developing suitable treatments. The problem of early prediction of AD among MCI patients has often been posed as a classification problem. However, the classification models may not be sufficient to disclose the underlying factors of the transition from MCI to AD. This thesis proposes an intuitive framework to investigate the underlying causes and risk factors of the conversion from MCI to AD. The proposed deep learning-based framework employs latent space manipulation techniques to obtain principal directions toward AD diagnosis for an MCI patient and analyze the changes the patient's attributes undergo during disease progression. The predictive ability of the proposed framework is evaluated by correlating the magnitude of the manipulation in the latent space of a variational auto-encoder trained with MCI and AD patients with the possibility of conversion in later stages. Experimental results show promising quantitative and qualitative outcomes on two publicly available and commonly used AD neuroimaging data sets.