Design of vivaldi antenna for wideband application
Geniş bant uygulamaları için vivaldi anten tasarımı
  1. Tez No: 881184
  2. Yazar: ALİ TURGUT KIZILCIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR CEM HASAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektromanyetik Alanlar ve Mikrodalga Tekniği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada geniş bant uygulamalarına yönelik bir Vivaldi anteni tasarladık. Bu anten tasarımı, radyo ve mikrodalga iletişimlerinde, radarda, tıbbi görüntüleme cihazlarında, kablosuz iletişim sistemlerinde ve diğer çeşitli RF uygulamalarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı yeni bir Vivaldi anten tasarımı önermek ve performans özelliklerini değerlendirmektir. Analiz, anten tasarımı simülasyonu ve değerlendirmesi için özel olarak tasarlanmış güçlü bir araç olan ticari bir tam 3 boyutlu elektromanyetik simülasyon programı (CST Microwave Studio) kullanılarak gerçekleştirilir. Anten, geniş bant yapısı sayesinde geniş bir frekans aralığında çalışabilme kabiliyetine sahiptir. Bu özellik, daha düşük geri dönüş kaybıyla birlikte, özellikle zorlu RF ortamlarında sinyal iletim ve alım verimliliğini artırır. Araştırma metodolojisi, antenin çeşitli çalışma koşulları altındaki davranışını incelemek için sıkı simülasyon tekniklerinin kullanılmasını içerir. Anten performansı, besleme noktası konumunda, yuva boyutlarında ve diğer parametrelerde değişiklikler yapılarak optimize edilir.
Özet (Çeviri)
In this study, we have designed a Vivaldi antenna for wideband applications. This antenna design is commonly employed in radio and microwave communications, radar, medical imaging devices, wireless communication systems, and various other RF applications. The primary objective of this study is to propose a new Vivaldi antenna design and assess its performance characteristics. The analysis is performed using a commercial full 3D electromagnetic simulation program (CST Microwave Studio) – a powerful tool specifically designed for antenna design simulation and evaluation. Thanks to its broadband nature, the antenna exhibits the capability to operate across a wide frequency range. This feature, along with its lower return loss, enhances the efficiency of signal transmission and reception, particularly in challenging RF environments. The research methodology includes the use of rigorous simulation techniques to examine the behaviour of the antenna under various operating conditions. Antenna performance is optimized by making changes to feed-point location, slot dimensions, and other parameters.