Dallıkavak (Erzurum-İspir) tünel güzergahının jeolojik ve jeoteknik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of geological and geotechnical features of Dallıkavak (Erzurum-İspir) tunnel route
- Tez No: 881185
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN ÇİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Bu tez kapsamında, Erzurum il sınırları içinde yer alan Erzurum-İspir arasındaki mevcut yolun standartlarını karşılayan yeni bir tünelli yolun yapılması planlanmıştır. Yolun yüksek kurplu (virajlı) bölgesinde güvenli ve konforlu bir ulaşım sağlamak amacıyla tünelli bir geçiş öngörülmüştür. Bu çerçevede, proje kapsamında yer alan 6210,70 metre uzunluğundaki Dallıkavak Tüneli, jeolojik ve jeoteknik açıdan değerlendirilmekte ve tünel destek sistemleri belirlenmektedir. Yöntem: Bu araştırmada, tünelin geçeceği jeolojik birimlerin mekanik özelliklerini (süreksizliklerin özellikleri, basınç dayanımı, elastisite modülü, poisson oranı, birim hacim ağırlığı ve kohezyon) belirlemek amacıyla saha çalışmaları ve laboratuvar analizleri gerçekleştirilmiştir. Elde edilen verilere (laboratuvar sonuçlarına) dayanarak, tünel güzergahı ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Bulgular: Jeolojik birimlerin türü ve özelliklerine göre belirlenen bölgelerde yapılan incelemelerde Kaya Kütlesi Derecelendirme Sistemi (RMR), Norveç Jeoteknik Enstitüsü (Q) ve Jeolojik Dayanım İndeksi (GSI) değerlendirmeleri yapılmış ve destek sistemleri önerilmiştir. Sonuçlar: Bu çalışma, Yeni Avusturya Tünel Yöntemi (NATM) kullanılarak bir tünelde yürütülen mühendislik jeolojisinde yapılan araştırmaları kapsamaktadır. Kaya ve zemin birimlerinin özellikleri detaylı incelenmiş ve daha sonra bu bilgilere dayanarak tünel tipleri ve destek sistemleri oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Purpose: Within the scope of this thesis, the construction of a new tunnel road that meets the current road standards between Erzurum and İspir within the Erzurum provincial border is planned. A tunnel passage has been envisaged in order to provide safe and comfortable transportation in the high curved area of the road. Within the scope of this joint project, the 6210,70 meter long Dallıkavak Tunnel is evaluated from a geological and geotechnical perspective and tunnel support systems are determined. Method: In this research, field studies and laboratory analyzes were carried out to determine the mechanical properties of the geological units through which the tunnel will pass (characteristics of discontinuities, compressive strength, modulus of elasticity, Poisson's ratio, unit volume weight and cohesion). Based on the data obtained (laboratory results), the tunnel route was examined in detail. Findings: Rock Mass Rating System (RMR), Norwegian Geotechnical Institute (Q) and Geological Strenght Index (GSI) evaluations were made in the examinations made in the regions determined according to the type and characteristics of the geological units and support systems were proposed. Results: This study covers the scope of research in engineering geology carried in a tunnel via the New Austrian Tunneling Method (NATM). The properties of the rock and soil units were examined in detail and then tunnel support systems and support systems were provided based on this information.