Kasten öldürme suçu (TCK m. 81)
The crime of intentional homicide (TCC s. 81)
- Tez No: 881282
- Danışmanlar: PROF. DR. DEVRİM GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Kasten Öldürme Suçu İnsanlık tarihi ile yaşıt olan ve kökleri çok eski dönemlere dayanan bir suçtur. Devlet üst merciin ortaya çıkmasından önce insanlar, kendi canlarını ve mallarını korumak veya herhangi bir saldırıya cevaz vermek için özellikle ihkak-ı hak sağlamak için yapılanlara karşı verilebilecek olan en ağır cevaplardan bir olan öldürme davranışına başvurmuştur. Bu şekilde verilen reaksiyon sonucu saldırıda bulunan kişiyi korkutmak ve saldırının tekrarlanmaması için diğer insanlara“gözdağı”vermek en esas amaçlardan biri olmuştur. Günümüz anlayışında ise kasten öldürme suçu yaşam hakkıyla bağdaştırılmaktadır. Zira bir insanın en temel hakkı yaşama hakkıdır. Çünkü bu hak elinden alındığında diğer tüm temel hakların bir manası kalmamaktadır. Bir nevi yaşama hakkı elinden alındığında sadece bir temel hak değil tüm temel hakları elinden alınmış olacaktır. Bu nedenle yaşama hakkı temel haklar arasında en temel haktır ve muhafazası için elzem ve caydırıcı olan tüm önlemlerin alınmasının bir zaruret olduğunu belirtebiliriz. Kasten öldürme suçu, her toplumda sıkça karşılaşılan bir suçtur. Hem günümüzde hem insanoğlunun var olmasından itibaren bu suç varlığını sürdürmüştür. Kanun koyucu mevcut suçu 2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun ikinci kısmının birinci bölümünde“Kişilere Karşı Suçlar”kapsamında, hayata karşı suçlar başlığı altında 81. Maddede düzenlemiştir. Çalışmamızda kasten öldürme suçuyla bağlantılı olan kavramlar açıklanmış, suçun unsurları bakımından değerlendirmeler yapılmış ve Azerbaycan Ceza Kanunu, Gürcistan Ceza Kanunu ve Rusya Federasyonu Ceza Kanununda düzenlenen“Kasten Öldürme Suçu”Türk Ceza Kanunu madde 81 kapsamında ele alınmış ve kısaca değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The crime of intentional homicide is as old as human history itself, with its roots tracing back to ancient times. Before the emergence of state authorities, individuals resorted to the act of killing—one of the most severe responses—to protect their lives and property or to sanction any aggression, particularly in the context of self-redress. This reaction aimed primarily to intimidate the attacker and to serve as a deterrent to others, ensuring the non-repetition of the offense. In contemporary understanding, the crime of intentional homicide is intrinsically linked to the right to life, which is the most fundamental of human rights. When a persons right to life is taken away, the significance of all other fundamental rights ceases, as the deprivation of the right to life inherently results in the loss of all other fundamental rights. Consequently, the right to life is paramount among fundamental rights, necessitating the implementation of all essential and deterrent measures to protect it. Intentional homicide is a crime frequently encountered in every society and has persisted since the dawn of humanity. The legislator has codified this crime under Article 81 of the Turkish Criminal Code Law No. 5237, dated 2004, within the first section of the second part, under the title“Crimes Against Persons”; In our study, concepts related to the crime of intentional homicide are explained, evaluations are made in terms of the elements of the crime, and the crime of intentional homicide as regulated in the Azerbaijani Criminal Code, Georgian Criminal Code and Russian Federation Criminal Code briefly examined and assessed within the scope of Article 81 of the Turkish Criminal Code.