Kasten öldürme suçunun tasarlayarak işlenmesi (TCK m.82/1-a)
Premeditated murder (TCK m.82/1-a)
  1. Tez No: 943071
  2. Yazar: ESRA PALABIYIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FULYA KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
PALABIYIK, Esra. Kasten Öldürme Suçunun Tasarlanarak İşlenmesi, Yüksek Lisans Tezi, Ankara 2025. 5237 Sayılı Türk Ceza Kanununun 81. Maddesinde kasten öldürme suçu düzenlenmiş olup, 82 nci maddesinin (a) bendinde tasarlayarak öldürme suçu nitelikli hal olarak düzenlenmiştir. Bu düzenleme ile failin, mağdura yönelik yoğun kastı ve tehlikelilik hali nedeniyle kasten öldürme suçundan farklı ceza yaptırımı kanunlaştırılmıştır. Kanun koyucu bu hükümle tasarlayarak öldürmenin önüne geçilmesini amaçlamıştır. Çalışmamızda öncelikle kasten öldürme suçuna ilişkin genel bilgilere yer verilmiş, öldürme suçunun unsurları, suçun ortaya çıkış biçimleri, doktrindeki tartışmalı görüşler ve yargısal içtihatlar ışığında incelenmiştir. Son olarak, tasarlayarak öldürme suçunun bazı kurumlarla birlikte uygulanma sorunu ele alınarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The crime of premeditated murder is regulated in Article 81 of the Turkish Penal Code No. 5237 and the crime of premeditated murder is regulated as a qualified case in Article 82, paragraph (a). With this regulation, a different penalty sanction than the crime of premeditated murder has been enacted due to the perpetrator's intense intent and dangerousness towards the victim. The legislator aimed to prevent premeditated murder with this provision. In our study, first of all, general information on the crime of premeditated murder is given, and the elements of the crime of murder, the forms of its emergence, the controversial views in the doctrine and the judicial precedents are examined. Finally, the problem of applying the crime of premeditated murder together with some crimes and institutions is examined.