Sosyal medyada öğretmenlik meslek kanununa dair yapılan yorumlar üzerine bir sosyal medya analizi
A social media analysis of comments on the teaching profession law
  1. Tez No: 881286
  2. Yazar: AYSU ÖZDEMİR YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR ÇINKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Politikası Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Teftişi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmada bir sosyal medya platformu olan Twitter üzerinde Öğretmenlik Meslek Kanununa dair atılan twitlerden yola çıkılarak Öğretmenlik Meslek Kanunu'na dair öğretmen görüşleri, öğretmenlerin bahsi geçen kanun konusundaki memnuniyet dereceleri ve eleştirilerinin analiz edilmesi amaçlanmıştır. Araştırmada ayrıca öğretmenlerin bahsi geçen kanuna dair yapılmasını arzu ettikleri değişiklikler ve gelecekteki uygulamalara dair beklentileri anlaşılmaya çalışılmıştır. Araştırmada öncelikle teknik programlar kullanılarak Öğretmenlik Meslek Kanunu'na dair atılmış twitler toplanmıştır. Çekilen ham verilerin işlenmesi ve analizi için farklı yazılım kodları kullanılmıştır. Veriler okunmuş ve düzenlenmiş, ardından işlenen veriler zaman ve metin bilgisi olacak şekilde ayrıştırılarak temizlenmiştir. Sonuçların Excel'e aktarılmasından sonra veriler manuel olarak hashtag, tekrarlayan veriler ve anlamsız kelime öbeklerinden ayrıştırıldıktan sonra analize uygun 6408 twitten veri setiyle analize başlanmış, bu veriler temalara ayrılarak başlıklar altında analiz edilmiş ve yorumlanmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre, öğretmenlerin 14 Şubat 2022'de Resmî Gazete' de yayınlanan Öğretmenlik Meslek Kanunu hakkında memnuniyet dereceleri oldukça düşüktür. Kanun, içerik, uzman ve başöğretmenlik görev tanımları, özel okullarda görev yapan öğretmenlerin hakları, ücretli öğretmenlik sorunu, maaş ve özlük haklarının düzenlenmemesi gibi yetersizlikler nedeniyle yetersiz görülmektedir. Bunun yansıra, öğretmenlerin farklı kariyer basamakları ile statülere ayrılması, öğretmenler arası adalet ve eşitlik ilkesinin ihlal edilmesi, öğretmenlerin itibarsızlaştırması /değersizleştirmesine sebep olması, hazırlık sürecinde paydaşların sürece katılmaması, eşit işe eşit ücret ilkesinin ihlal edilmesi, çalışma barışının bozulmasına sebep olması ve lisansüstü ve doktora eğitimi almış öğretmenlerin durumu gibi hususlar kanun hakkında en çok eleştiri alan başlıklar olmuştur. Bütün bu yetersizlik algıları ve eleştiriler sonucunda da öğretmenler kanunun iptal veya revize edilmesi ve özellikle sınav uygulamasına son verilmesi yönünde taleplerini dile getirmişlerdir. Öğretmenlerin kanunun iptali veya yeniden gözden geçirilerek daha kapsayıcı ve içerik bakımından tüm paydaşları memnun edecek, eşitlikçi, ayrıştırmaya sebep olmayacak uygulamalar içerek biçimde ve öğretmenlik mesleği ile ilgili bütün hususları tek bir kanun altında toplayıp mesleğe dair tüm sorunları tek elden çözecek niteliğe büründürülmesi gereği konusunda yoğun bir beklentisi olduğu tespit edilmiştir. Bu beklenti doğrultusunda, kanunun revize edilmesi söz konusu olduğunda eğitim paydaşlarının sürece dâhil edilmesi önemli bir gereklilik olarak ortaya çıkmaktadır. Ayrıca, kanunun içerik olarak geliştirilmesi, öğretmen beklentileri ışığında öğretmenlik mesleğine dair özlük hakları, özel eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin haklarının korunması, lisansüstü ve doktora eğitimini tamamlamış öğretmenlerin hakları, ödül ve ceza, atama, terfi ve öğretmenlerin şiddet eylemlerine karşı korunmasını da içerek biçimde yeniden düzenlenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to analyze teachers' opinions, satisfaction levels, and criticisms regarding the Teaching Profession Law by examining tweets about the law posted on the social media platform Twitter. Additionally, the study seeks to understand the changes teachers desire in the law and their expectations for future implementations. In the research, tweets regarding the Teaching Profession Law were first collected using technical programs. Different software codes were used for processing and analyzing the raw data. The data was read and organized, then the processed data was parsed and cleaned to include time and text information. After transferring the results to Excel, the data was manually filtered to remove hashtags, duplicate data, and meaningless phrases. The analysis began with a data set of 6408 tweets, which were divided into themes and analyzed under different headings. The results of the research indicate that teachers' satisfaction levels with the Teaching Profession Law, published in the Official Gazette on February 14, 2022, are quite low. The law is perceived as inadequate due to shortcomings in content, the definitions of specialist and head teacher roles, the rights of teachers working in private schools, the issue of contracted teaching, and the regulation of salaries and personal rights. Additionally, the division of teachers into different career steps and statuses, violations of the principles of justice and equality among teachers, the devaluation or demeaning of teachers, the lack of stakeholder involvement in the preparation process, violations of the principle of equal pay for equal work, the disruption of workplace harmony, and the situation of teachers with postgraduate and doctoral education are the most criticized aspects of the law. As a result of these perceived inadequacies and criticisms, teachers have expressed their demands for the law to be annulled or revised, particularly calling for the termination of the examination requirement. It has been found that teachers have a strong expectation for the law to be either annulled or revised to be more inclusive, satisfying all stakeholders, promoting equality, avoiding divisiveness, and addressing all issues related to the teaching profession under a single law. This expectation underscores the importance of involving educational stakeholders in the revision process. Furthermore, it is recommended that the law be developed in terms of content, addressing teachers' expectations concerning personal rights, protecting the rights of teachers working in private educational institutions, the rights of teachers who have completed postgraduate and doctoral education, as well as including provisions for rewards and penalties, appointments, promotions, and protection against acts of violence towards teachers.