Güzel sanatlar liselerinde performans sanatına yönelik uygulama ve öğrenci görüşlerinin değerlendirilmesi
Application regarding performance art in fine arts high schools and evaluation student opinions
  1. Tez No: 881287
  2. Yazar: GÜLNAZ GÜRCAN BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAFİYE ÖZLEM ALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırma güzel sanatlar liselerindeki öğrencilerin disiplinler arası özelliği ile Çağdaş Sanat içinde büyük öneme sahip olan Performans Sanatına yönelik görüşlerini tespit etmeyi amaçlamıştır. Araştırma nitel ve nicel verileri barındıran içiçe/gömülü desenle oluşturulmuş karma yöntem araştırmasıdır. Araştırmanın çalışma grubunu 2023-2024 Eğitim Öğretim yılının birinci döneminde, Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı Sivas Merkez'de bulunan Muzaffer Sarısözen Güzel Sanatlar Lisesi'nde görsel sanatlar bölümünde 11.sınıfta eğitim alan gönüllü 14 öğrenci oluşturmuştur. Araştırma uygulaması kapsamında çalışma grubundaki öğrencilere beş hafta süren 15 saatlik Performans Sanatı ve sanatçıları konulu eğitim verilmiştir. Uygulamadan önce öğrencilerin ilgi ve bilgi seviyelerini belirlemek için“Performans Sanatına Yönelik Tutum Ölçeği”ve“Performans Sanatına Yönelik Bilgi Düzeyini Ölçen Açık Uçlu Sorular”ön test olarak uygulanmıştır. Ayrıca araştırmacı ve öğrenciler uygulama sürecine yönelik gözlem ve görüşlerini haftalık not almışlardır. Uygulama süreci aynı zamanda fotoğraf ve video ile kayıt altına alınmıştır. Uygulamada teorik bilgilerin yanında sanatçıların performansları öğrenciler tarafından canlandırılmıştır. Uygulamanın sonunda öğrencilerin geliştirdiği performans uygulama okulunun etkinlik salonunda başka öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Uygulamanın başındaki testler son test olarak tekrar uygulanmıştır. Araştırma uygulamasından elde edilen sonuçlara göre öğrencilerin Performans Sanatına yönelik bilgi düzeylerinde bir artış olmuştur. Ancak uygulanın başında kararsız eğilimli olan tutumların çoğunlukla negatif yönlü değişim gösterdiği görülmüştür. Sürece yönelik bulgular veren araştırmacı gözlem notları, öğrenci notları, fotoğraf ve video görüntüleri uygulamanın öğrenciler için keyifli geçtiğini ve performans geliştirme ve uygulama durumlarının, öğrencilerin hayal gücünü geliştirdiğini ve özgüvenlerini arttırdığını göstermiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre Performans Sanatının kapsamlı anlatılması, kamusal alanda sanatsal faaliyetlere yer verilmesi, sanat malzemesindeki değişime yönelik araştırmalar yapılması, gibi önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research aims to determine the opinions of students in fine arts high schools about Performance Art, which has great importance in Contemporary Art due to its interdisciplinary feature. The study is mixed-method research formed with an embedded design that includes both qualitative and quantitative data. The study group consisted of 14 volunteer students from the 11th grade in the visual arts department at Muzaffer Sarısözen Fine Arts High School in Sivas, affiliated to the Ministry of National Education, during the first semester of the 2023-2024 academic year. As part of the research application, the students in the study group received 15 hours of training over five weeks on the subject of Performance Art and its artists. Before the application, the“Attitude Scale Towards Performance Art”and“Open-Ended Questions Measuring the Knowledge Level of Performance Art”were applied as pre-tests to determine the students' levels of interest and knowledge. Additionally, the researcher and students took weekly notes on their observations and opinions regarding the application process. The process was also recorded with photos and videos. In the application, besides theoretical knowledge, students revived the performances of the artists. At the end of the application, the performance developed by the students was presented in the school's event hall with the participation of other students. The tests conducted at the beginning of the application were reapplied as post-tests. According to the results obtained from the research application, there was an increase in students' knowledge levels regarding Performance Art. However, it was observed that the initially indecisive attitudes mostly changed in a negative direction. The researcher's observation notes, student notes, photos, and video records providing findings related to the process indicated that the application was enjoyable for the students and that the performance development and application situations enhanced the students' imagination and increased their self-confidence. Based on the results obtained from the research, recommendations were made, such as comprehensively explaining Performance Art, including artistic activities in public spaces, and conducting research on changes in art materials.