Alman oryantalizminde tasavvuf araştırmaları üzerine mukayeseli bir inceleme: Fritz Meier ve Annemarie Schimmel örneği
A comparative study on sufi studies in German orientalism: The case of Fritz Meier and Annemarie Schimmel
- Tez No: 881288
- Danışmanlar: PROF. DR. VAHİT GÖKTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 290
Özet
Bu araştırma Alman oryantalizm çalışmaları içinde genel olarak tasavvuf araştırmalarının yerine odaklanmaktadır. Özelde ise çalışmalarını tasavvuf incelemeleri üzerinde yoğunlaştırmış 20. yüzyıl içinde yaşamış ve eserlerini vermiş olan iki önemli oryantalistin, Fritz Meier ve Annemarie Schimmel'in tasavvufa dair görüşlerini kendi eserleri üzerinden mukayeseli olarak ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümünde araştırdığımız konunun çerçevesini ortaya koymak adına Oryantalizm ve Alman oryantalizmi içinde tasavvuf araştırmalarının yeri ele alınmakta, ikinci bölümde ise Fritz Meier ve Annemarie Schimmel'in hayat, ilmi şahsiyet ve eserleri üzerinde durulmaktadır. Araştırmanın ana bölümünü teşkil eden üçüncü bölümde ise iki araştırmacının tasavvuf tarihinin konuları, tasavvufi meseleler, tasavvufi kavramlar ve tasavvuf kurumları bahsinde eserlerinde yazdıkları incelenmekte ve görüşleri mukayeseli olarak incelenmektedir. Schimmel'in tasavvuf araştırmalarında konuyu geniş kitlelere de anlatma amacı da görülürken, Meier alan uzmanlarına yönelik akademik detay incelemelerle tasavvufu çözümlemeye çalışmıştır. Her iki araştırmacı da tasavvufu temel kaynaklara inerek tarihine, meselelerine, kavramlarına ve ortaya çıkardığı kurumlara kendi zamanlarının ve içinde yaşadıkları medeniyetin kültür ve kavramlarını hesaba katarak incelemişlerdir.
Özet (Çeviri)
This research focuses on the place of Sufi studies in German Orientalism in general. In particular, it aims to reveal the views of two important orientalists, Fritz Meier and Annemarie Schimmel, who lived and worked in the 20th century and focused their studies on Sufi studies, comparatively through their own works. The study consists of three parts. The first part deals with Orientalism and the place of Sufi studies in German Orientalism in order to reveal the framework of the subject we are researching, and the second part focuses on the life, scientific personality and works of Fritz Meier and Annemarie Schimmel. In the third part, which constitutes the main part of the research, the writings of the two researchers on the subjects of Sufi history, Sufi issues, Sufi concepts and Sufi institutions are examined and their views are analysed comparatively. In Schimmel's Sufi studies, the aim of explaining the subject to the masses is also seen, while Meier tried to analyse Sufism with academic detailed examinations aimed at field experts. Both researchers examined Sufism by going down to the basic sources, taking into account the culture and concepts of their own times and the civilisation in which they lived, its history, issues, concepts and the institutions it created.