Arazi toplulaştırmasında kullanılan farklı arazi derecelendirme yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of the different soil gradetion methods used for land consolidation
- Tez No: 88131
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
öz ARAZÎ TOPLULAŞTIRMASINDA KULLANILAN FARKLI TOPRAK DERECELENDİRME YÖNTEMLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI Elif Işıl EMRAHOĞLU Yüksek Lisans Tezi, Toprak Anabilim Dalı Temmuz 1998, 122 Sayfa Bu çalışmada KorkuteH-Osmankalfalar köyü tanm arazileri, toplulaştırma amacıyla iki farklı arazi derecelendirme yöntemi ile derecelendirilmişür. Bu yöntemlerden biri Storie Index (1937) diğeri ise FAO (1977) arazi değerlendirme ilkeleri çerçevesinde geliştirilen Şenol Arazi Değerlendirme yöntemidir (1983). Derecelendirme sonucunda her iki yönteme göre elde edilen toprak endeksleri birbirleri ile uygulanabilirlikleri dikkate alınarak kıyaslanmışür. Araştırma sonuçlarına göre, arazi ve toprakların jeomorfolojik, morfolojik, fiziksel, kimyasal ve diğer tüm özelliklerim arazi kullanım türlerinin istekleri ile de ilişkilendirerek değerlendirme esasına dayanan Şenol Arazi Değerlendirme Yönteminin, arazi kullanım türlerini dikkate almadan ve sadece dört farklı fiziksel arazi ve toprak özelliğini değerlendirme esasına dayanan Storie Index Yönteminden daha güvenilir ve kullanılabilir olduğu belirlenmiştir. Ancak Şenol Arazi Değerlendirme Yönteminin başardı bir şekilde uygulanabilmesi için çalışma alanlarının fiziksel, sosyal ve ekonomik verüerinin daha sağlıklı bir şekilde toplanması gerekmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Toplulaştırma, Arazi Değerlendirme Toprak Endeksi, Storie Endeks JÜRİ: Yrd. Doç. Dr. Mustafa SARI Doç. Dr. Burhan ÖZKAN Yrd. Doç. Dr. Zeki ALAGÖZ
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COMPARISON OF THE DIFFERENT SOIL GRADETION METHODS USED FOR LAND CONSOLIDATION Elif Işıl EMRAHO?LU M. Sc. in Soil Science Adviser: Asst. Prof. Dr. Mustafa SARI July 1998, 122 Pages In this study agricultural lands of Osmankalfalar village (Korkuteli) have been graded by using two different methods for the purpose of land consolidation. 1 nese two methods are Storie Index (1937) and Şenol's [.and Evaluation Method developed by Şenol in the frame of FAO (1977) Land Evolution principles, soils of research area were grated by the methods which use land and soil characteristics obtained from the detailed soil survey reports and maps, and men soil index obtained by these two methods were compared with each other in terms of applicability. The research results showed that Şenol's Land Evolution Method which based on an evaluation principle in consideration of morphological, physical, chemical and other properties of land and soil, and the relationship of these properties with the need of land use type was found to be more practical and secure than the method of Storie Index based on an evaluation principle which use only for different physical land and sou properties without consideration of land use types. However, successfull usage of Şenol's Land Evaluation Method depends on the correct physical, social and economical data of the research area. KEYWORDS: Consolidation, Land Evaluation, Soil Index, Storie Index COMMITTER Asst Prof. Dr. Mustafa SARI Assoc Prof. Dr. Burhan ÖZKAN Asst. Prof. Dr. Zeki ALAGÖZ