Kahverengi yumurtacılarda yumurta kalite özellikleri ve bunlara yaşın etkisi
Egg quality characteristics and effect of age on them at brown egg layers
- Tez No: 88132
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİM MUTAF
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
öz KAHVERENGİ YUMURTACILARDA YUMURTA KALİTE ÖZELLİKLERİ VE BUNLARA YAŞIN ETKİSİ Figen ALAKAS EKİMLER Yüksek Lisans Tezi Zootekni Anabiîim Dalı Kasım 1997... 64... Sayfa Bu araştırmada, kahverengi yumurtacılarda yumurta kalite özelliklerinin saptanması, bunların yaşa göre nasıl değişim gösterdiğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yaşa bağlı olarak ortaya çıkan değişimler belirlenerek alınabilecek önlemlerle birlikte, kaliteyi en uygun zaman ve yumurta sayısıyla belirleyebilme olanağı araştırılmıştır. Araştırmada kullanılan yumurtalar Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü tavukçuluk kümesinde yetiştirilen Hy-Line Brown hibritterinden elde edilmiştir. Yumurta iç ve dış kalitesi ile ilgili özelliklerin belirlenmesine tavuklar %10 yumurta verim düzeyine ulaşınca başlanmıştır. Kaliteye ilişkin ölçümler iki haftalık aralıklarla, haftanın birbirini izleyen iki günü (Pazartesi-Salı), saat İO38, 13- ve 16- 'da kümesin 9 bölmesi içinden seçilen 2., 5. ve 8. bölmelerden toplanan yumurtaların tesadüfi olarak seçilen %10'unundan yapılmıştır. Yumurtalar toplandıktan sonra oda sıcaklığında depolanmış ve kalite özelliklerine ait ölçümler bir gün sonra yapılmıştır. Dış kalite özellikleri belirlenen yumurtalar kırıldıktan 10 dk sonra da iç kalite özelliklerine ait ölçümler yapılmıştır. Aynı işlemlere 73. haftanın sonuna kadar devam etmiştir. Yumurtada, dış kalite özelliklerinin yaş faktöründen önemli derecede etkilendiği; yaş ilerledikçe yumurta ağırlığı, kabuk ağırlığı, kırık- çatlak yumurta oranı yüzdesi, kan ve et lekelerinin yüzdesi artarken; şekil indeksi, özgül ağırlık, kırılma mukavemeti, ak indeksi, san indeksi, Haugh birimi değerlerinin düştüğü gözlenmiştir. Kabuk ağırlığı değerlerinin ise haftalar itibariyle önce arttığı yaşın ilerlemesiyle düştüğü belirlenmiştir.Elde edilen sonuçlara bakıldığında, kullandığımız kahverengi yumurtaların genelde normal şekilli yumurta sınıfina girebilen yumurtalar oldukları, özgül ağırlık değerlerine bağlı olarak yeterli bir kabuk yapışma sahip oldukları; ak kalitesinin bir ölçütü olan Haugh birimi değerlerinden de tüketim için uygun olan kaliteli yumurta sınıfina girdikleri görülmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EGG QUALITY CHARACTERISTICS ANI) EFFECT OF AGE ON THEM AT BROWN EGG LAYERS Figen A la kaş Ekimler M. Sc. Thesis Department of Animal Science October 1997 64 Page The aim of this research was to determine the egg quality characteristics and variations between different ages. Determination of the timing and egg density for evaluation was also researched. Eggs from Hy-Line Brown hybrids raised in poultry houses of Mediterranian University Agricultural Faculty Department of Animal Science were used. To the calculation of inner and outer quality characteristics started after hens reached a 10 % laying level. Observations related to quality were based on two weeks intervals, at following two days of the week (Mondey-Tuesday) at I000, 13°°,and 1600 hrs. Egg were collected from 2., 5., 8. sections and % 10 of those were evaluated. Eggs were stored under normal room temperatures and observations for quality characteristics performed next day: After the calculation of the outer characteristics the eggs were broken and the inner chararcteristics were measured after ten minutes. Similar procedures continued until the 73. week. Outer quality characteristics of the eggs were considerably affected by the age the egg weight, shell weight, broken-cracked egg ratio, blood and flesh stain ratio increased while shape index, specific gravity, crack resistance, albumen index, yolk index Haugh Unit values decreased with age. The values of shell weight increased at first weeks, but it decreased after this period. Results indicated that the brown eggs are accepted normal shaped, regarding their specific gravity they don't have a weak shell structure. They should be considered in the good quality egg class due to Haugh Unit values interpreting the albumen quality. While 115 of 276 coorelations calculated for outer and inner quality characteristic were significant (P0.05). Correlations between the egg weight and shell thickness, shell weight, albumen index, yolk index, Haugh Unit were significant (P>0.0l), but specific gravity, IVyolk colour, blood and flesh stains were not significant.