Environmental journalism: Framing the mining industry in the Philippines
Çevre gazeteciliği: Filipinler'deki madencilik endüstrisinin çerçevelemesi
  1. Tez No: 881320
  2. Yazar: FAOZAH UYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENVER ÖZGÜR GÖNENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Maden Mühendisliği ve Madencilik, Journalism, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma, Filipinler'deki önde gelen üç dijital haber kaynağının (GMA News Online, Inquirer.net ve Rappler) madencilik endüstrisini nasıl çerçevelediğine dair kapsamlı bir analiz sunmaktadır. 2020'den 2022'ye kadar madencilikle ilgili yayınlanan makalelerdeki artışı inceleyerek, madencilikle ilgili konulara artan kamu ilgisinin ve medyanın odaklandığını göstermektedir. Çalışma, medyada madencilik olaylarıyla ilgili olguları, ardından ilgili aktörleri ve son olarak bu aktörlerin gerçekleştirdiği eylemleri ön plana çıkarma eğilimini ortaya koymaktadır. En yaygın eylem çerçevesi olarak“Düzenleyici Eylem”e odaklanmakta ve hem bireyselleştirilmiş hem de kolektifleştirilmiş aktörlerin madencilik sorunlarına ilişkin söylem ve politikalar üzerindeki önemli etkisini vurgulamaktadır. Çalışma aynı zamanda madencilik sorunlarına ilişkin siyasi, çevresel, ekonomik ve sosyal boyutları da içeren çok yönlü bir söylem sunmaktadır. Bulgular, dengeli habercilik, farklı bakış açıları ve ötekileştirilmiş seslerin medyada yer alması ihtiyacını vurgulamaktadır. Son olarak, bu çalışma, çevre gazeteciliği, özellikle çerçeveleme teorisi, gazetecilik normları ve çevresel adalet çalışmaları hakkındaki akademik literatüre katkıda bulunmakta ve bu alanlarda gelecekte yapılacak araştırmalara bir temel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study provides a comprehensive analysis of how three prominent digital news sources in the Philippines—GMA News Online, Inquirer.net, and Rappler— frame the mining industry. It examines the increase in mining-related articles published from 2020 to 2022, indicating a growing public interest and media focus on mining-related issues. The study reveals a tendency in the media to foreground phenomena related to mining events, followed by the actors involved, and lastly, the actions taken by these actors. It highlights the focus on“Regulatory Action”as the most common action frame and the significant influence of both individualized and collectivized actors on the discourse and policies on mining issues. The study also presents a multifaceted discourse on mining-related issues involving political, environmental, economic, and social dimensions. The findings highlight the need for balanced reporting, diverse perspectives, and the inclusion of marginalized voices in media coverage. Lastly, this study contributes to the academic literature on environmental journalism, specifically on framing theory, journalistic norms, and environmental justice studies, providing a foundation for future research in these areas.