Nefret söyleminin ifade özgürlüğü kapsamında korunabilirliği meselesi
Protection of hate speech under the freedom of speech
  1. Tez No: 881331
  2. Yazar: ALKANER BEYAZGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR BURAK GEMALMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
İfade özgürlüğü günümüzde temel bir insan hakkı olarak kabul edilmesine rağmen hakkın kapsamına dair tartışmalar devam etmektedir. Bu tartışmalardan biri de nefret söyleminin ifade özgürlüğü kapsamında korunabilirliği meselesidir. Bu ifadeler hoşgörü, toplumsal huzur ve barış, ayrımcılıktan kaçınma vb. değerleri korumak gibi amaçlarla birçok ülkede yasaklanmış durumdadır. Oysa demokratik bir toplumun temelini tartışma kültürü, fikir çatışması ve ifade özgürlüğü oluşturmaktadır. Çalışmada Anayasa Mahkemesi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Amerika Birleşik Devletleri Yüksek Mahkemesi kararları eşliğinde kategorik bir nefret söylemi yasağının yol açtığı sorunlar ele alınarak bu yasakların hedeflenen sonuçlar için elverişli olup olmadığı incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Although considered as one of the most fundamental human rights today, there are ongoing debates on free speech. Protection of hate speech under the freedom of speech is one of them. Hate speech is prohibited in many countries for such purposes as tolerance, social peace, and non-discrimination. However, the foundation of a democratic society is based on the culture of discussion, conflict of ideas, and free speech. In this study, the problems caused by a categorical prohibition on hate speech and whether these prohibitions are suitable for the intended results will be examined with the decisions by the Turkish Constitutional Court, the European Court of Human Rights and the Supreme Court of the United States of America.