Çizel ayağı ile çalışmada pentetrasyon direnci değerlerinden yararlanarak bozulma kesit alanının belirlenebilirliği üzerinde bir araştırma
A Research on possibilities of the determination for the soil failure by pattern by using penetration resistance values at working whit chisel tine
- Tez No: 88135
- Danışmanlar: PROF. DR. AZİZ ÖZMERZİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
oz ÇİZEL AYAĞI İLE ÇALIŞMADA PENETRASYON DİRENCİ DEĞERLERİNDEN YARARLANARAK BOZULMA KESİT ALANININ BELİRLENEBİLİRLİĞİ ÜZERİNDE BÎR ARAŞTIRMA Mehmet TOPAKCI Yüksek Lisans Tezi, Tarım Makinalan Anabilim Dalı Temmuz 1998, 80 Sayfa Bu çalışmada; çizel ayağı ile toprak işlemede oluşan düşey bozulma kesit alanının penetrasyon direnci değerlerinden yararlanarak belirlenebilirliği araştırılmıştır. Bu alan, kesit yöntemiyle belirlenen alan ile kıyaslanarak aralarındaki ilişkiler ortaya konulmuştur. Bu amaçla, araştırmada, toprak bozulma kesit alanı, maksimum bozulma genişliği ve toprak bozulma sının belirlenmiştir. Denemeler, toprak bünyesi killi-tın, hacimsel kütlesi 1.28 g/cm3 ve nem içeriği % 21.2 olan toprak koşullarında, iki farklı hız (vı=3.75 km/h, v2=5.14 km/h) ve üç farklı iş derinliğinde (dı=20, d2=27, d3=34 cm) yürütülmüştür. Çalışma sonucunda bozulma kesit alanı ve maksimum bozulma genişlikleri açısından hızın etkisi önemsiz ancak derinliğin etkisi % 1 önem düzeyinde önemli bulunmuştur. Belirtilen toprak koşullarında, toprak bozulma sınır değerinin 1.09-1.21 MPa arasında değiştiği gözlenmiştir. Bozulma alanı bakımından indeks değeri, dı=20 cm iş derinliğinde 1.17, dr=27 cm iş derinliğinde 1.41, d3=34cm iş derinliğinde 1.38 olarak belirlenmiştir. Penetrasyon yöntemiyle elde edilen bozulma kesit alanları dı=20cm uygulaması dışındaki uygulamalarda, kesit yöntemiyle elde edilen alandan daha fazla çıktığı belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Penetrasyon direnci, toprak bozulma sınırı, toprak bozulma alanı, çizel JÜRİ: Prof. Dr. Aziz ÖZMERZİ Doç. Dr. Osman YALDIZ Doç. Dr. İbrahim AKINCI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A RESEARCH ON THE POSSIBILITIES OF THE DETERMINATION FOR THE SOIL FAILURE PATTERN BY USING PENETRATION RESISTANCE VALUES AT WORKING WITH CHISEL TINE Mehmet TOPAKCI Master of Science Thesis, Department of Farm Machinery July 1998, 80 pages In this research; the possibilities of the detemination of the vertical soil failure pattern for the soil tillage used chisel tine was investigated by using the changes in penetration resistance values. This pattern was compared with that of cross-section method and relationships between the methods were evaluated. For this objective, soil failure pattern, maximum failure width, and soil failure limit were determined. The experiment was carried out two different working speeds (vı=3.75 km/h, v2=5.14km/h), and three different working depths (di=20, d2=27, d3=34 cm) in the clay-loam texture that has soil water content of 21.2 % and bulk density of 1.28 g/cm3. The result of the experiment showed that, the effect of working speed was not important, but the working depth was important 1% significant level in terms of the soil failure pattern and maximum failure width. The values of the soil failure limit were changed between 1.09 and 1.21 MPa for the stated soil conditions. The index values of the soil failure pattern were determined at the working depths of 20, 27 and 34 cm as 1.17, 1.41 and 1.38, respectively. Soil failure pattern determined by penetration method was higher than cross-section method except the experiment with working depth of di=20 cm. KEY WORDS : Penetration resistance, soil failure limit, soil failure pattern, chisel COMMITTEE : Prof. Dr. Aziz ÖZMERZİ Assoc. Prof. Dr. Osman YALDIZ Assoc. Prof. Dr. İbrahim AKINCI n