Pristimerinin servikal kanser hücre hatlarında hücre ölüm yolakları üzerine etkilerinin biyoinformatik araçlar ile değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of pristimerin on cell death pathways in cervical cancer cell lines using bioinformatics tools
- Tez No: 881351
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÜL ÖZCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Moleküler Tıp, Biology, Molecular Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 253
Özet
Kanser, günümüzde en sık rastlanılan hastalıklardan biri olup çevresel ve kalıtımsal faktörlerle tetiklenebilmektedir. Mutajenler, kimyasallar, virüsler, radyasyon, genetik faktörler sebebiyle meydana gelebilen kanser; radyoterapi, kemoterapi ve cerrahi müdahale ile tedavi edilebilmektedir. Günümüzde, terapötik etkisi olan doğal bileşiklerin kanser tedavisinde kullanımı ön plana çıkmaktadır. Doğal bileşiklerin, kanser tedavisi sırasında meydana gelen yan etkileri minimuma indirmesi ve kanser hücrelerinin tedaviye duyarlılığını artırması terapötik açıdan umut verici olmaktadır. Celastraceae ve Hippocrateaceae ailelerinin farklı çeşitlerinden üretilen bir kinonmetit triterpenoid olan pristimerinin, çeşitli kanser hücre hatlarında antiproliferatif, sitotoksik ve apoptotik etkileri olduğu bilinmektedir. Bu bağlamda, çalışmamızda pristimerinin insan servikal kanseri kökenli HeLa ve C-4 I hücre hatlarında oluşturduğu sitotoksisite ve indüklediği ölüm yolaklarının moleküler mekanizmasında rol oynayan molekül ya da molekül gruplarının biyoinformatik araçlar ile araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmamızda pristimerinin 6 farklı dozu (9 µM, 12 µM, 15 µM, 20 µM, 25 µM, 30 µM) insan servikal kanseri kökenli HeLa ve C-4 I hücre hatlarına 24 saat süre ile uygulanmıştır. Pristimerinin hücre hatlarında meydana getirdiği sitotoksik etkinin ve IC70 dozunun belirlenebilmesi için Mitokondriyal Dehidrogenaz Enzim Aktivitesi (MTT) ve Laktat Dehidrogenaz Enzim Aktivitesi (LDH) analizleri kullanılmıştır. Pristimerinin IC70 dozunun HeLa ve C- 4 I hücre hatlarında indüklediği hücre ölüm yolakları ve bu yolaklarda rol oynayan moleküller mRNA sekanslama biyoinformatik analizler ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cancer, one of the most common diseases today, can be triggered by environmental and hereditary factors. Mutagens, chemicals, viruses, radiation, and genetic factors can lead to cancer, which can be treated with radiotherapy, chemotherapy, and surgical operation. In recent times, the use of therapeutic natural compounds in cancer treatment has come to the forefront. Natural compounds are promising therapeutically due to their ability to minimize side effects during cancer treatment and increase the sensitivity of cancer cells to therapy. Pristimerin, a quinonemethide triterpenoid derived from various species of the Celastraceae and Hippocrateaceae families, is known to have antiproliferative, cytotoxic, and apoptotic effects on various cancer cell lines. In this context, our study aims to investigate the cytotoxicity induced by pristimerin and the molecular mechanisms of the death pathways involved in human cervical cancer-derived HeLa and C-4 I cell lines using bioinformatics tools. In our study, six different doses of pristimerin (9 µM, 12 µM, 15 µM, 20 µM, 25 µM, 30 µM) were applied to human cervical cancer-derived HeLa and C-4 I cell lines for 24 hours. To determine the cytotoxic effect of pristimerin on the cell lines and its IC70 dose, Mitochondrial Dehydrogenase Enzyme Activity (MTT) and Lactate Dehydrogenase Enzyme Activity (LDH) assays were used. The cell death pathways and the molecules involved in these pathways induced by the IC70 dose of pristimerin in HeLa and C-4 I cell lines were evaluated using mRNA sequencing bioinformatics analyses.