Kolorektal cerrahide laparoskopik ve açık yaklaşımların hemodinamik parametrelere etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effect of laparoscopic and open approaches on hemodynamic parameters in colorectal surgery
- Tez No: 881352
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA NURİ DENİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Çalışmamızda kolorektal cerrahi geçirecek hastalarının ileri monitörizasyon teknikleri kullanılarak açık ve kapalı operasyonlar sırasında hemodinamik parametreler açısından değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Açık ve kapalı yöntemler karşılaştırıldığında fark olup olmadığı ve trendelenburg pozisyonunun bu durumu değiştirip değiştirmediği araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Etik Kurul onayı alındıktan sonra 2022 Mart-2023 Mart tarihleri arasında genel cerrahi ameliyathanesinde opere edilecek onamı alınan 52 kolorektal cerrahi hastası katıldı. Demografik verileri kaydedilen hastalara standart monitörizasyon uygulandı ve ileri hemodinamik minimal invaziv monitörizasyon yöntemi olan MostCare Up monitörü bağlandı. Hastalar cerrahi operasyonun türüne göre kapalı ve açık olarak gruplandı. Hastaların hemodinamik parametreleri operasyonun belirli zaman dilimlerinde ölçülerek kaydedildi. Kaydedilen parametrelerin gruplar arasında ve trendelenburg pozisyonu ile istatistiksel anlamlılığı araştırıldı. Bulgular: Çalışmamızda her iki gruptaki hastaları kendi içlerinde karşılaştırdığımızda, açık gruptaki hastalara trendelenburg yapılmasının supindeki hastalara göre tüm zaman dilimlerinde CVP ve SVI de, 30. ve 120. Dakikada CI da istatiksel olarak anlamlı düzeyde yükselmeye, 60. dakikada Ea da istatiksel olarak anlamlı düzeyde düşmeye neden olduğunu saptadık. Kapalı gruptaki hastalara trendelenburg yapılması ise 15. 30. 60. ve 120. dakikada CVP, OAB'nin supin pozisyondaki hastalara göre daha yüksek seyretmesine yol açtı ve bu yükseklikler OAB için 30. dakikada; CVP için 60. ve 120.dakikada istatiksel olarak anlamlılık gösterdi. Supin hastalarda açık ve kapalı yöntem karşılaştırıldığında hemodnamik parametrelerde anlamlı değişikliklere rastlanmadı. Trendelenburg yapılan hastalar kapalı ve açık olarak karşılaştırıldığında 15.dakikada kapalı hasta grubunda SVRI, SVI, CI, CCE, DO₂I istatiksel olarak anlamlı derecede düşük olduğu saptanırken, Ea istatiksel olarak anlamlı derecede yüksek olduğu saptandı. 30. dakikada SVRI, CI, CCE anlamlı derecede düşükken, Ea anlamlı yüksek bulundu. Sonuç: Pnömoperitonyumun kardiyak fonksiyonları anlamlı derecede bozmadığını gösteren birçok çalışma olmasına rağmen biz çalışmamızda anlamlı etkilenmelerin olduğunu tespit ettik. Bu sonuçlara göre pnömoperitonyum ve trendelenburg uygulanan major cerrahilerde hemodinamik takip için gelişmiş monitörizasyonların kullanımı uygun olacağı kanısıdayız. Bu alanda yapılacak hem deneysel hem klinik, daha kapsamlı ve daha geniş hasta sayıları barındıran çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Purpose: Our study aimed to evaluate patients undergoing colorectal surgery in terms of hemodynamic parameters during open and closed operations using advanced monitoring techniques. It was investigated whether there was a difference when open and closed methods were compared and whether the Trendelenburg position changed this situation. Materials and Methods: After approval from the Ethics Committee, 52 colorectal surgery patients who were approved to be operated on in the general surgery operating room between March 2022 and March 2023 participated. Standard monitoring was applied to the patients whose demographic data were recorded, and a MostCare Up monitor, an advanced hemodynamic minimally invasive monitoring method, was connected. Patients were grouped as closed or open according to the type of surgical operation. The hemodynamic parameters of the patients were measured and recorded at certain time periods of the operation. Statistical significance of the recorded parameters between groups and Trendelenburg position was investigated. Results: When we compared the patients in both groups in our study, we found that performing Trendelenburg on patients in the open group caused a statistically significant increase in CVP and SVI in all time periods, CI at the 30th and 120th minutes, and a statistically significant decrease in Ea at the 60th minute, compared to the supine patients. Applying Trendelenburg to the patients in the closed group caused CVP and MAP to be higher at the 15th, 30th, 60th and 120th minutes compared to patients in the supine position, and these elevations were higher for MAP at the 30th minute; For CVP, it showed statistical significance at the 60th and 120th minutes. No significant changes were found in hemodynamic parameters when open and closed methods were compared in supine patients. When the patients who underwent Trendelenburg were compared between closed and open, SVRI, SVI, CI, CCE, DO₂I were found to be statistically significantly lower in the closed patient group at the 15th minute, while Ea was found to be statistically significantly higher. At the 30th minute, SVRI, CI, CCE were significantly lower, while Ea was significantly higher. Conclusion: Although there are many studies showing that pneumoperitoneum does not significantly impair cardiac functions, we found that there were significant effects in our study. According to these results, we believe that it would be appropriate to use advanced monitoring for hemodynamic monitoring in major surgeries where pneumoperitoneum and Trendelenburg are applied. There is a need for more comprehensive studies, both experimental and clinical, with larger patient numbers in this field.