Comparison of fracture strength of cad/cam and prefabricated post systems
CAD/CAM ve prefabrik post sistemlerinin kırılma dayanımlarının karşılaştırılması
  1. Tez No: 881365
  2. Yazar: BETÜL HAMİTOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ÖZKURT KAYAHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Yöntem: Bu çalışmada ortodontik veya periodontal sebeplerle çekimi yapılmış, üzerinde kırık veya çatlak olmayan, çürüksüz, restorasyonu olmayan ve hipoplastik defekti bulunmayan 60 adet insan üst çene santral dişi kullanıldı. Kullanılan bu dişlerle 6 grup oluşturuldu (n=10).Dişler mine sement sınırının 2 mm üzerinden köklerinden ayrıldı. Dekoronasyon işlemi sonucunda dişlere 1 mm genişlikte shoulder basamak oluşturulup 2 mm yüksekliğinde ferrule elde edildi. Sonrasında dişlere kanal tedavisi uygulandı. Tüm dişlere 1.4 mm çapındaki drillerle 9 mm derinliğinde post boşlukları oluşturuldu. Bu çalışmada post kor grupları; Prefabrik Cam Fiber Post (Grup A), Zirkonya Post (Grup B), Titanyum Post (Grup C), CAD/CAM üretimli Cam Fiber Post Kor (Grup D ), Zirkonya Post Kor (Grup E), Titanyum Post Kor (Grup F) olmak üzere 6 gruptan oluşturuldu. Tüm post-kor restorasyonları, dual cure kompozit rezin siman (RelyX 2Unicem) ile simante edildi. Prefabrik postlar için kompozit rezin kor uygulandı. Her bir örnek için metal koping oluşturuldu, dual cure kompozit rezin siman (RelyX 2Unicem) ile simante edildi. Örnekler akrilik rezin bloklara gömüldü. Sonrasında örneklere 5000 kez ısısal döngü (5-55 derece) uygulandı ve kırılma dayankılılığı ölçülmesi amacıyla, Universal test cihazı kullanılarak her bir dişin uzun eksenine 45 derece eğimle statik yükleme yapıldı. Materyal ve üretim şeklinin kırılma dayanımı üzerindeki etkisi Two-way ANOVA testi ile değerlendirildi, post hoc analizlerde Tukey HSD test kullanılıldı. Kırık tiplerinin karşılaştırılmasında Fisher's Exact test ve Fisher Freeman Halton Exact test kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Method: In the present study, 60 human maxillary central incisors were used, which were extracted for orthodontic or periodontal reasons, have no fractures or cracks, are free of caries, have no restorations, and have no hypoplastic defects. These teeth were divided into 6 groups (n=10). The teeth were separated from their roots 2 mm above the cemento-enamel border. As a result of the decoration process, a 1 mm wide shoulder step was created on the teeth and a 2 mm high ferrule was obtained. Afterwards, root canal treatment was applied to the teeth. Post cavities of 9 mm depth were created in all teeth with 1.4 mm diameter drills. In the present study, post core groups were created from 6 groups; Prefabricated Glass Fiber Post, Zirconia Post, Titanium Post, CAD/CAM produced Glass Fiber Post Core, Zirconia Post Core, Titanium Post Core. All post-core restorations were cemented with dual cure composite resin cement. Composite resin core was applied for prefabricated posts. Metal copings were created for each specimen, cemented with dual cure composite resin cement. The specimens were embedded in acrylic resin blocks, then the specimens were heat cycled 5000 times (5-55 degrees) and static loading was applied at an inclination of 45 degrees to the long axis of each tooth using a Universal testing machine to measure fracture strength. Results: According to the statistical analysis results, a significant difference was found between the groups in terms of mean fracture strength. In the groups of CAD/CAM, the fracture strength of zirconia material was found to be significantly higher (809N) than Titanium (569N) and Glass Fiber (342N). In the form of prefabricated production, the fracture strength of zirconia material was found to be significantly higher than Glass Fiber (445N), while there was no significant difference between Zirconia (605N) and Titanium (538N) material. Conclusion: In the present study, Zirconia Posts were found to be the most resistant group in terms of fracture strength in both production forms, while Glass Fiber Posts were found to be the least resistant group. Production method and material together affect the fracture strength.