Yüzey işlemleri uygulanmış eklemeli ve eksiltmeli yöntemlerle üretilen rezin içerikli materyallerin titanyuma bağlanma dayanımlarının karşılaştırılması
Comparison of the bond strength to titanium of resin-based materials fabricated by additive and subtractive manufacturing methods following surface treatments
  1. Tez No: 967000
  2. Yazar: ASİYE YAVŞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RECEP TÜRKEN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasının amacı, farklı üretim yöntemleriyle elde edilen rezin esaslı CAD/CAM materyallerin, çeşitli yüzey işlemleri sonrası titanyuma olan makaslama bağlanma dayanımlarını karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada; 2 adet eklemeli üretim materyali olan Crowntec (Saremco Dental AG; Rebstein, Switzerland) ve VarseoSmile Crown Plus (BEGO, Bremen, Germany), 2 adet eksiltmeli üretim materyali olan Tetric CAD (Ivoclar-Vivadent,AG, Schaan,Liechtenstein) ve Cerasmart (GC Corporation,Tokyo, Japan) olmak üzere toplam 4 adet rezin içerikli CADCAM materyal kullanılmış ve boyutları (Ø3×3 mm) olan toplam 120 adet disk şeklinde örnek hazırlanmıştır. Her materyal için üç farklı yüzey işlem protokolü uygulanarak (1) yalnızca primer, (2) 50 μm Al₂O₃ ile kumlama + primer ve (3) fosforik asit + primer olmak üzere toplam 12 deney grubu oluşturulmuştur. Her gruptan 2 örneğin, taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile yüzey morfolojisi analizi yapıldıktan sonra tüm örnekler Grade V titanyum dayanaklara (Dentium Superline Pre-Milled Abutment) G-CEM LinkForce (GC Corporation, Tokyo, Japan) dual-cure rezin siman ile simante edilmiştir. Tüm örnekler, 24 saat boyunca 37 °C'de distile suda bekletilmesinin ardından makaslama bağlanma dayanımı (MBD) testi, piston hızı 1 mm/dk olan üniversal test cihazında uygulanmıştır. Kırılma tiplerinin değerlendirilmesi için titanyum yüzeyleri stereomikroskop ile incelenmiştir. Elde edilen veriler, %5 anlamlılık düzeyinde tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve gruplar arası farklılıklar için Post Hoc Duncan testi ile analiz edilmiştir. Bulgular: Eklemeli üretimle elde edilen rezin esaslı materyaller, tüm yüzey işlem protokollerinde eksiltmeli üretimle hazırlananlara kıyasla daha yüksek bağlanma dayanımı sergilemiştir. Özellikle Crowntec materyalinin kumlama+primer grubu, test edilen tüm gruplar arasında en yüksek ortalama MBD değerini (18,4804) gösterirken eksiltmeli üretimle hazırlanan Tetric CAD materyali, en düşük bağlanma dayanımı (8,0714) sonuçlarını vermiştir. Al₂O₃ ile kumlama + primer uygulanan gruplarda, diğer yüzey işlemlerine göre anlamlı derecede daha yüksek MBD değerleri elde edilmiştir. Tüm test edilen CAD/CAM materyaller MBD değerleri açısından değerlendirildiğinde, mikromekanik yüzey işlemlerinin kimyasal işlemlere kıyasla daha etkili olduğu ve alüminyum oksit ile kumlama ile universal adeziv kombinasyonu, bağ dayanımı açısından en uygun yüzey hazırlığı olarak değerlendirilmiştir. Kırılma analizlerinde, eksiltmeli üretim gruplarında daha çok adeziv tipte kırıklar gözlenirken, eklemeli üretim gruplarında koheziv ve karışık kırık tiplerine de rastlanmış bu da bağlantının bu gruplarda daha iyi olduğu sonucunu desteklemiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this thesis was to compare the shear bond strength (SBS) of resin-based CAD/CAM materials, fabricated using different manufacturing techniques, to titanium following various surface treatments. Materials and Methods: In this study, a total of four resin-based CAD/CAM materials were used: two additively manufactured materials—Crowntec (Saremco Dental AG; Rebstein, Switzerland) and VarseoSmile Crown Plus (BEGO, Bremen, Germany)—and two subtractively manufactured materials—Tetric CAD (Ivoclar Vivadent AG, Schaan, Liechtenstein) and Cerasmart (GC Corporation, Tokyo, Japan). A total of 120 cylindrical specimens (Ø3 × 3 mm) were prepared. Three different surface treatment protocols were applied to each material: (1) primer only, (2) sandblasting with 50 μm Al₂O₃ followed by primer application, and (3) phosphoric acid etching followed by primer application, resulting in 12 experimental groups. Surface morphology analysis was conducted using scanning electron microscopy (SEM) on two specimens per group. All specimens were then cemented onto Grade V titanium abutments (Dentium Superline Pre-Milled Abutment) using a dual-cure resin cement (GCem LinkForce). After being stored in distilled water at 37 °C for 24 hours, shear bond strength tests were conducted using a universal testing machine at a crosshead speed of 1 mm/min. Failure modes were evaluated by examining the titanium surfaces under a stereomicroscope. The data were statistically analyzed using one-way analysis of variance (ANOVA) and post hoc Duncan tests at a significance level of 5%. Results: Additively manufactured resin-based materials exhibited higher bond strength values across all surface treatment protocols compared to their subtractively manufactured counterparts. Among all tested groups, the sandblasting + primer group of the Crowntec material showed the highest mean SBS value (18.4804 MPa), while Tetric CAD, a subtractively manufactured material, presented the lowest bond strength (8.0714 MPa). Groups subjected to Al₂O₃ sandblasting + primer demonstrated significantly higher SBS values than those treated with other protocols. Overall, micromechanical surface treatments were found to be more effective than chemical treatments in enhancing bond strength, and the combination of aluminum oxide sandblasting with universal adhesive was identified as the most effective surface preparation method. Fracture analysis revealed a higher incidence of adhesive failures in subtractive manufacturing groups, while cohesive and mixed failure modes were more frequently observed in additive groups, supporting the notion of superior bonding performance in the latter.