Tekirdağ Ergene 1 Organize Sanayi Bölgesi zeminlerinin sıvılaşma potansiyelinin değerlendirilmesi
Evaluation of the soil liquefaction potential in TekirdağErgene 1 Organized Industrial Zone
  1. Tez No: 881383
  2. Yazar: YASİN MARABA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM FEDA ARAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmada Tekirdağ ili Ergene ilçesi Vakıflar OSB mahallesinde yer alan Ergene 1 Organize Sanayi Bölgesi zeminlerinin sıvılaşması açısından durumu değerlendirilmektedir. Toplam da 49 parsel için yapılmış olan standart penetrasyon deneylerinden elde edilen zemin verileri kullanılarak https://tdth.afad.gov.tr adresinden alınan maksimum yatay yer ivmesinde, 6, 7 ve 8 deprem magnitüdü için Prosıvı v2 sıvılaşma analiz programıyla Idriss & Boulanger (2014) ve 2018 Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği yöntemleriyle sıvılaşma riski analiz edilmiştir. Emniyet faktörünün (EF) 1,1'den küçük olması durumunda sıvılaşma olacağı öngörülmüştür. Yapılan analizlerde, 6 deprem magnitüdünde Idriss & Boulanger (2014) yönteminde emniyet faktörü 233 ada 1 parselde 1-1,1 aralığında olup sıvılaşma potansiyeli tespit edilmiştir. 7 deprem magnitüdünde Idriss & Boulanger (2014) yönteminde emniyet faktörü 237 ada 16 parselde 1, 233 ada 1 parselde 0,8-0,85 aralığında olup sıvılaşma potansiyeli tespit edilmiştir. 8 deprem magnitüdünde Idriss & Boulanger (2014) yönteminde emniyet faktörü 237 ada 16 parselde 0,78-1,1, 233 ada 1 parselde 0,64-0,7 aralığında bulunmuş olup sıvılaşma potansiyeli tespit edilmiştir. Ayrıca 6, 7 ve 8 deprem magnitüdünde 2018 Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği yönteminde yapılan analizlerde ise yalnızca 8 deprem büyüklüğünde emniyet faktörü 0,79-1,07 aralığında olan 237 ada 16 parselde sıvılaşma potansiyeli tespit edilmiştir. Yapılan analiz sonuçları ve inceleme alanında daha önce yapılmış olan zemin etütlerinden elde edilen yeraltı su seviyeleri verileri ArcGIS programına aktarılarak deterministik bir yöntem olan Ters Mesafe Ağırlıklı enterpolasyonu ile Ergene 1 Organize Sanayi Bölgesi sıvılaşma haritası ve yeraltı su tablası haritası oluşturulmuştur. Sıvılaşma bölgesinin dere yatağında olduğu ve yeraltı su seviyelerinin 4,5-5 metre civarında olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study evaluates the liquefaction potential of soils in Ergene 1 Organized Industrial Zone, located in Vakıflar OSB neighborhood of Ergene district, Tekirdağ province. Soil data obtained from standard penetration tests conducted on a total of 49 parcels were used. Liquefaction risk was analyzed for earthquake magnitudes of 6, 7, and 8 using the Prosıvı v2 liquefaction analysis program, as well as methods from Idriss & Boulanger (2014) and the 2018 Turkish Earthquake Building Code, based on maximum horizontal ground acceleration data retrieved from https://tdth.afad.gov.tr. It was predicted that liquefaction would occur if the safety factor (EF) is less than 1.1. The analyses revealed the following, for a magnitude 6 earthquake, using the Idriss & Boulanger (2014) method, parcel 1 in block 233 showed a safety factor ranging from 1.0 to 1.1, indicating liquefaction potential. For a magnitude 7 earthquake, using the Idriss & Boulanger (2014) method, parcel 16 in block 237 had a safety factor of 1, and parcel 1 in block 233 had a safety factor ranging from 0.8 to 0.85, both indicating liquefaction potential. For a magnitude 8 earthquake, using the Idriss & Boulanger (2014) method, parcel 16 in block 237 had safety factors ranging from 0.78 to 1.1, and parcel 1 in block 233 had safety factors ranging from 0.64 to 0.7, indicating liquefaction potential. Using the 2018 Turkish Earthquake Building Code method, only for a magnitude 8 earthquake, parcel 16 in block 237 had safety factors ranging from 0.79 to 1.07, indicating liquefaction potential. Furthermore, groundwater level data obtained from previous soil studies in the investigation area were imported into ArcGIS software. Using Deterministic Inverse Distance Weighting interpolation, liquefaction susceptibility map and groundwater table map of Ergene 1 Organized Industrial Zone were created. It was determined that the liquefaction zone is located in the riverbed area, with groundwater levels around 4.5-5 meters deep.